Instalacja i montaż oświetlenia ogrodowego

/

Warto wiedzieć, że oświetlenie ogrodowe jest bardzo istotnym elementem tego typu architektury i jak najbardziej warto jest mu poświęcić odpowiednią ilość czasu. Oczywiście, wykonywanie takowej instalacji musi być zgodne z panującymi normami, jednakże zalecamy, aby pomyśleć nad tym jeszcze zanim powstaną wszystkie rabaty, czy powierzchnie w ogrodzie. W ten sposób będzie Ci zdecydowanie łatwiej sobie poradzić z taką instalacją. Jeśli ogród już istnieje, to wtedy dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp solarnych, które nie wymagają prowadzenia kolejnych metrów przewodów i są stosunkowo łatwe w montażu. 
Najpierw wszystko zaplanuj
Jest to w zasadzie najważniejsze, bowiem bez dobrego planu nie ma szans na zrealizowanie tego, co sobie założyłeś. Wszystkie prace będą chaotyczne i zajdzie możliwość jakiejś pomyłki. Zastanów się bardzo dokładnie, gdzie miałyby stanąć poszczególne lampy, jak również nad tym, czy będą one należeć do jednego lub kilku obwodów elektrycznych. Oczywiście to wszystko będzie również w dużej mierze uwarunkowane wielkością ogrodu. 
O sposobie układania kabli będzie decydowała także wielkość napięcia, które ma nimi płynąć. W przypadku 230 V – kabel powinien mieć odporność napięciową w granicach 1 kV, a przekrój żył 2,5 mm2. Dodatkowo trasa, na której będzie prowadzony kabel nie może być w pobliżu większych drzew, jak również wzdłuż fundamentów. Należy pamiętać, aby przewód od wszystkich rur był oddalony co najmniej 80 cm. 
Jakie napięcie optymalne?
Wiele zależy w tym miejscu od tego, jak dużą dysponujesz oraz Twoich osobistych planów względem instalacji oświetleniowej. Istotne znaczenie ma w tym wypadku dopuszczalna moc lamp, jak również to, czy chcesz jeszcze dodatkowo podświetlić sobie np. chodniczki. Wtedy zdecydowanie warto jest postawić na zasilanie sieciowe 230 V. Niższe napięcia, czyli rzędu 12 i 24 V sprawdzają się na bardzo małych działkach, gdzie zamierzamy montować zaledwie kilka punktów oświetleniowych. 
Nie można zapominać o bezpieczeństwie takiej instalacji, więc jeśli nie znasz się na elektryce, to zdecydowanie radzimy Ci zlecić tego typu prace doświadczonej osobie, która zrealizuje dla Ciebie wszystko zgodnie z planem. W ten sposób możesz mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane dobrze i będzie zgodne z normami bezpieczeństwa.