Oświetlenie ogrodowe - jakie wybrać?

/

Każdego lata, nasze ogrody zakwitają, stają się soczyście zielone i służą jako miejsce zabaw dla dzieci, relaksu po pracy i spotykań ze znajomymi na grillu. Dlatego warto zadbać o to, aby w porze letniej nasz ogród prezentował się jak najlepiej. Znaczenie mają tu nie tylko rośliny i dodatki w postaci ozdób ogrodowych jak fontanna czy krasnale, ale także oświetlenie. 
Oświetlenie w ogrodzie pełni ważną rolę, nie tylko dekoracji. Sprawia ono, że możemy wieczory spędzać na łonie natury, a nasza posesja i dom są po zmroku bezpieczne. Światło w ogrodzie pomoże nam także stworzyć odpowiedni klimat. W zależności czy wolimy romantyczny czy tętniący życiem decydujemy się na ciepłe i rozproszone lub na intensywne światło. Potrzebne jest nam także źródło światła czyli lampy. Warto zastanowić się, jaki wzór, kształt i wykonanie wybrać, aby jak najlepiej komponowały się one z wystrojem ogrodu. 
Jakie lampy elektryczne wybrać?
W ogrodach i w miastach najczęściej mamy do czynienia z lampami elektrycznymi. Możemy ustawić je jednak tylko w miejscu do którego jest dostęp energii elektrycznej. Aby prezentowały się one jak najlepiej musimy dopasować lampę do ogrodu, ogrodzenia i elewacji budynku. Lampy elektryczne mogą mieć postać kinkietu, zabudowy lub wiszącą. A na jakie żarówki się zdecydować? Nadal do najbardziej popularnych należą żarówki, które nie są zbyt energooszczędne. Jednak ich światło jest przyjemne i miękkie. Świetlówki są bardziej energooszczędne, ale także skomplikowane pod względem technologicznym, światło ich jest mocne i jasne. Najtrwalsze są żarówki halogenowe. Przy ich pomocy możemy osiągnąć bardzo ciekawe efekty świetlne. 
Lampy solarne oraz diody LED
Podczas wyboru lamp, ważna kwestia jest energooszczędność i to właśnie nią powinniśmy się kierować. Lampy w ogrodzie palą się zwykle po kilka godzin w nocy i to należy mieć na uwadze. Warto więc przyjrzeć się lampom, które wyposażone są w diody LED. Są one nie tylko nowoczesne, ale tez pobierają najmniej energii. Trzeba jednak liczyć się z ich kosztem. Jednak jest to opłacalna inwestycja. Musimy także mieć na uwadze to, że światło LED jest zimne i nieprzyjemne dla oka. Możemy także zapewnić sobie bezpłatne korzystanie ze światła, czyli zakupić lampy solarne. Wykorzystują one energię słoneczną, aby generować energię. Są one bardzo łatwe w montażu, ponieważ wystarczy wbić je w wybranym miejscu.