Oświetlenie ogrodowe

/

Nadchodzące lato zawsze sprawia, że więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Widząc dokoła zieleń i kwiaty, urządzamy swoje ogrody, pielęgnujemy i staramy się aby prezentowały się jak najlepiej. Ogród jest nie tylko miejscem odpoczynku, relaksu i zabaw dla sieci, ale także stanowi największą ozdobę domu. To jak będzie się on prezentował zależy od nas. 
Jeśli lubisz spędzać ciepłe letnie wieczory w ogrodzie, urządzać tam spotkania z rodzina lub przyjaciółmi, czy po prostu wypić herbatę na świeżym powietrzu, to warto pomyśleć o jego oświetleniu. Dzięki temu, ogród nabierze uroku, będziemy mogli utworzyć w nim odpowiednią atmosferę oraz zwiększyć bezpieczeństwo posesji. Jednak, aby tego dokonać, trzeba wiedzieć jakie oświetlenie kupić oraz gdzie je umieścić, aby jak najlepiej spełniało swoją funkcję. 
Gdzie umieścić?
Przede wszystkim zastanówmy się, które rejony ogrodu mają być oświetlone. Przede wszystkim, pamiętamy o oświetleniu wejścia do ogrodu oraz do domu. Najlepiej zamontować tutaj reflektory, które będą miały dużą moc i dobrze rozproszą mrok. Następnym miejscem, które powinniśmy oświetlić są ścieżki i przejścia w ogrodzie. Światło lamp powinno tu padać poziomo, aby nie oślepiać. Lampy ustawiamy w odpowiedniej od siebie odległości, aby nie były zbyt gęsto. Drogi można oświetlić światłem ślizgającym się po ich powierzchni. Kolejnymi elementami, które warto oświetlić są miejsca spotkań jak patia, tarasy, werandy. Światło tutaj nie powinno oślepiać, ale być rozproszone. Można w ogrodzie oświetlić także poszczególne rośliny i zbiorniki wodne. 
Czym oświetlać i jaką wybrać oprawę?
Chcąc oświetlić ogród musimy zastanowić się jakie będzie źródło tego światła. Do wyboru mamy halogeny, świętówki kompaktowe, światła wyładowcze, diody LED oraz oświetlenie solarne. Do oświetlenia potrzebna jest też oprawa. Są to oprawy do montażu w nawierzchni. Służą one do oświetlania takich elementów jak drzewa, trakty komunikacyjne, krzewy czy architektura ogrodowa. Tutaj do wyboru mamy reflektory, które służą do oświetlenia krzewów i drzew i innych interesujących elementów ogrodu. Słupki oświetlają podjazdy, schody i niska zieleń. Oprawy do montowania na ścianie używane są do oświetlenia przestrzeni u wejścia do domu. Pamiętaj, żeby podczas wyboru oprawy przywiązywać wagę do jej walorów estetycznych. Do wyboru mamy potężną ilość różnego rodzaju oświetlenia ogrodowego, więc na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.