Oświetlenie ogrodu. Jak zaprojektować światło w ogrodzie ?

/

W letnie dni ogród przy każdym domu rodzinnym odgrywa duża rolę dekoracyjną. Przy okazji jest miejsce zabawa dzieci, relaksu rodziców i spotkań ze znajomymi czy rodziną przy grillu. Dlatego, powinien się on prezentować jak najlepiej. Warto więc postawić na dużą liczbę roślinności, a w szczególności kwiatów i krzewów. Doskonałą ozdoba jest również fontanna czy oczko wodne. 
Jeśli marzy nam się stworzenie określonego klimatu, to trzeba pomyśleć o świetleniu ogrodu. Stanowi ono dość ważny punkt wystroju, ponieważ pozwala nam spędzać letnie wieczory na zewnątrz, a także zapewnia bezpieczeństwo. Każdy ogród jest inny, a więc będzie potrzebował różnego oświetlenia. Aby prezentował się jak najlepiej warto wybrać odpowiednie lampy i żarówki. To właśnie one stworzą niepowtarzalny klimat. W zależności, czy marzy nam się romantyzm, czy tętniące życiem rośliny możemy wybrać stonowane światło o ciepłej barwie lub mocne i zimnym odcieniu. Prawidłowo dobrane oświetlenie sprawi, że doskonale prezentował się będzie nie tylko ogród, ale także cała posesja. Dzięki światłu wokół domu bez problemu w nocy znajdziemy drogę do drzwi, wyjmiemy klucze i otworzymy zamek. 
Oświetlenie dla bezpieczeństwa 
Pamiętaj, że ogród ma dla nas być miejscem bezpiecznym dlatego warto o tym pomyśleć podczas kupna lamp. Strefy, które w szczególności powinny być oświetlone, to furtka i wejście do domu. Światło padać powinno nie tylko na drzwi, ale także na podest pod nimi. Oświetlone powinny także zostać wszelkiego rodzaju ścieżki ogrodowe, przejścia i podjazd. Pamiętaj także, aby oświetlić wszelkie schody, progi i zmiany wysokości gruntu co zapobiegnie potknięciu się na nich podczas wieczornego wracania do domu. Taras jako miejsce spotkań i relaksu także powinien znaleźć się w obrębie światła. 
Oświetlanie ogrodu dla dekoracji
Oświetlenie w ogrodzie nie musi pełnić tylko funkcji strażnika czy obronnej, może także służyć jako doskonała dekoracja. Posiadając wiedzę na temat prawidłowego lawirowania światłem, bez problemu można stworzyć doskonałe efekty i wyeksponować te rejony na których najbardziej nam zależy. Dzięki temu, kiedy nadejdzie zmrok, nasz ogród nabierze tajemniczości i stylu. W zależności od tego, który rejon chcesz oświetlić musisz wybrać inny rodzaj światła. Przykładowo na ścianach, powinno być ono rozmieszczone równomiernie, obiekty i rośliny powinny być akcentowane ostrym i bezpośrednim światłem , zaś do cieniowania światłem używamy lampy punktowej.