Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

/

Lato każdego roku przynosi nam coraz cieplejsze dni i wieczory. Spędzamy wtedy więcej czasu na zewnątrz. Chcemy, aby w tym czasie nasz ogród prezentował się jak najlepiej, gdyż widzimy dokoła mnóstwo zieleni i kwiatów. Ogród stanowi nie tylko piękny widok, ale także ozdobę dla domu. Warto wiec o niego zadbać. Jeśli lubisz spędzać w ogrodzie letnie wieczory, warto pomyśleć o jego oświetleniu. 
Oświetlenie w ogrodzie odgrywa znaczącą rolę, gdyż zapewnia nam nie tylko miłą i przytulną atmosferę, ale także bezpieczeństwo budynku. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu konkretnej atmosfery w swoim ogrodzie, to dokładnie przemyśl, jakie lampy będą najlepiej do niego pasować. Warto także przemyśleć to czy wolimy lampy solarne czy standardowe oświetlenie. O tym drugim należy pomyśleć wcześniej, gdyż często wiąże się to z rozprowadzaniem i zabezpieczaniem kabli oraz rozkopaniem połowy ogródka. Lampy solarne są wygodne, gdyż możemy je ustawić dosłownie wszędzie, ale potrzebują one słońca, aby oświetlać w nocy nasz ogród. Zobacz jakie oświetlenie najlepiej będzie pasować do Twojego ogrodu.
Estetyka i relaks
Aby jak najlepiej oświetlić ogród wokół domu dobrym pomysłem jest najpierw zaplanowanie tego jak ogród ma wyglądać. W tym celu warto podzielić go na strefy funkcjonalne czyli obszary, które wymagają oświetlenia ze względów bezpieczeństwa, na te, które pełnią funkcje dekoracyjną oaz miejsca rekreacji. Do strefy, która ma służyć bezpieczeństwu zaliczamy bramy wjazdowe, furtki i wejście do domu, wjazd do garażu, altany i tarasy. Aby oświetlić zamki do drzwi warto użyć kinkietów lub reflektorów ściennych, które będą skupiać światło w jednym punkcie. Obszary rekreacyjne jak taras, altana czy weranda powinny być wyposażone w wysokie lampy słupkowe lub wiszące. Bardzo ładnie prezentują się także oprawy, które emitują światło rozproszone. 
Kwestie bezpieczeństwa
Pamiętaj, że stosowane przez nas oświetlenie jest narażone na kontakt ze śniegiem z deszczem, zanieczyszczeniami i gorącem. Dlatego bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo użytkowania. Bardzo ważne, aby oświetlenie było odporne na negatywny wpływ pogody. Warto przyjrzeć się modelom o klasie co najmniej IP X4. Takie modele zapewniają ochronę przed deszczem padającym z każdej strony. O bezpieczeństwo należy zadbać nie tylko pod względem opraw, ale także podczas montażu. Należy pamiętać o odpowiednim ukryciu przewodów, aby podczas wykonywania prac ogrodowych nie uszkodzić ich.