Oświetlenie zewnętrzne

/

Kiedy nadchodzi lato, nasz ogród zaczyna tętnic życiem. Jest to spowodowane tym, że w czasie upalnych dni i chłodnych wieczorów jest to doskonałe miejsce na zabawę dla dzieci, spotkania z rodziną i znajomymi, a także relaks po pracy. Dlatego też, staramy się, aby w tym czasie nasz ogród prezentował się jak najlepiej. Stanowi on bowiem nie tylko schronienie, ale także ozdobę dla domu. Warto więc postarać się o dużą ilość kwiatów, krzewów i drzew. 
Ważnym elementem ogrodu jest też jego oświetlenie. To ono sprawia, że możemy po zmierzchu spędzać w nim czas, dotrzemy do drzwi nie potykając się o każdy stopień i zobaczymy, kiedy na posesje wejdzie ktoś obcy. Jednak oprócz stania na straży naszego bezpieczeństwa, jest też doskonałą ozdobą dla ogrodu. Dzięki niemu możemy stworzyć niesamowite efekty świetlne. Trzeba jednak wiedzieć, jak dobrać poszczególne lampy, aby nasz ogród prezentował się atrakcyjnie. 
Oprawy na zewnątrz i czujne lampki
Wybierając w sklepie oprawy należy zwrócić uwagę na współczynnik szczelności. Ma on postać dwucyfrowej liczby pierwsza oznacza odporność na pyły i inne ciała stałe, a druga na wodę i wszelka wilgoć. Jeśli kupujemy oprawy murowane na zewnątrz to współczynnik IP musi być wysoki. Pamiętaj, że lampy w ogrodzie są ochlapywane wodą z deszczu, błotem, narażone na kurz i pył. Warto wiec wybrać takie, które mają IP 55, aby chronić przed pyłem i strugami wody, IP56, chroniące przed silnymi strugami wody, falami i pyłem. Lampy działające pod wodą powinny mieć współczynnik IP68 jeśli są zanurzone poniżej 1,5 m. jeśli lubisz oszczędność, to najlepiej zdecydować się przy okazji na światło, które zapala się tylko wtedy kiedy trzeba. Może to być urządzenie zintegrowane z czujnikiem ruchu lub lampy z czujnikiem zmierzchu. 
Oświetlanie poszczególnych części posesji
Miejscem, które w szczególności powinno być oświetlone są drzwi wejściowe. Warto wybrać lampę, która oświetli także podest i schody prowadzące do drzwi. Kluczowe znaczenie ma tu oświetlenie górne. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie reflektora halogenowego z czujnikiem ruchu. Alejki oświetlamy światłem padającym z dołu lub z góry. Najlepiej jest umieścić wbudowane w nawierzchnię oprawy po 10 diod. Jeśli chcemy oświetlić fasadę, to umieszczamy reflektory na trawniku, aby nie świeciły one bezpośrednio w okna. Na taras doskonale nadadzą się reflektory halogenowe, diody LED wpuszczone w mur, oświetlenie punktowe wbudowane n energię słoneczną lampka do montażu w ziemi i lampa halogenowa, która możemy starować.