Rodzaje ogrodowych źródeł światła. Lampy ogrodowe

/

W czasie ciepłych dni, ogród stanowi oazę odpoczynku i relaksu. Jest dla nas także schronieniem przed ostrym słońcem w czasie dnia, a także miejscem spotkań ze znajomymi, grillowania oraz leniwego leżenia. Jednak aby można było korzystać z ogrodu w letnie i chłodne wieczory trzeba go odpowiednio przygotować. 
Mowa oczywiście o odpowiednim oświetleniu. Dzięki niemu będziemy mogli korzystać z ogrodu pomimo zmroku. Oświetlenie w ogrodzie gra nie tylko rolę rozjaśniania ciemności, ale także dekoracyjną i zapewnia bezpieczeństwo ogrodu oraz domu. Jeśli chcemy stworzyć w naszym ogrodzie niepowtarzalny klimat, musimy wiedzieć jak odpowiednio dobrać oświetlenie do charakteru roślinności i budynku. Do wyboru mamy lampy standardowe lub solarne. W przypadku solarnych musimy liczyć się z kiepską jakością światła. Jeśli jednak chodzi o standardowe, to musimy być przygotowani na rozprowadzanie przewodów, aby doprowadzić prąd. Dlatego najlepiej o oświetleniu ogrodu jest myśleć już na etapie budowy domu. 
Jak wybrać lampy?
To jakie lampy wybierzemy dla swojego ogrodu zależy tylko od nas. Dla jednych głównym zadaniem światła w ogrodzie będzie łatwiejsze poruszanie się, a dla innych romantyczny klimat. Bez względu na to, jakie mamy oczekiwania, warto sprawdzić, jakie mamy lampy do dyspozycji i na które warto zwrócić uwagę. Jednymi z częściej wybieranych lamp są te na słupach – spotykamy je najczęściej w parkach. Słupki mają przeróżne wielkości, a niektóre sięgają nawet 6 metrów. Zwane są one lampami parkowymi lub latarniami. Możemy spotkać się z takimi które się ustawia na podłożu jak i tymi mocowanymi na stałe. Lampy stojące na słupkach nie są już tak wysokie, ale za to mają bardzo różne kształty. Nie przekraczają one zwykle 1,5 metra, a ich zasięg jest mniejszy. Jeśli decydujemy się na lampy tego rodzaju, musimy koniecznie sprawdzić czy klosz odpowiednio rozprasza światło. Jeśli nie będzie tego robił, światło będzie oślepiać użytkowników ogrodu. 
Lampy kinkietowe
Jeśli myślimy także o oświetleniu domu, to warto przyjrzeć się lampom kinkietowym. Doskonale sprawdzą się one na ścianach i w gankach. Ci, którzy cenią sobie spokój, zieleń i delikatne światło najczęściej decydują się na te ozdabiane śnieżnymi kulami. Dzięki wykorzystaniu kloszy koloru mlecznego światło jest łagodne, ciepłe, rozproszone i doskonale nadaje się do relaksu i odpoczynku, ponieważ nie razi w oczy. 

 

  • 17 stycznia 2017