Systemy DSO – czym się charakteryzują i w jakich obiektach muszą być instalowane?

0
2320

Systemy DSO mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo obiektów poprzez alarmowanie informujące o zagrożeniu. Każdy system DSO musi zapewniać także możliwość poprowadzenia dźwiękowej akcji ewakuacyjnej z budynku. Jak działa i gdzie można znaleźć system DSO?

Cele i sposób działania systemów DSO

Pod skrótową nazwą „system DSO” kryje się Dźwiękowy System Ostrzegawczy. Jego głównym przeznaczeniem jest rozgłaszanie sygnałów alarmowych w sytuacji zagrożenia. Umożliwia też ogłaszanie komunikatów głosowych poprzez głośniki. Jest to kluczowe w przypadku prowadzenia akcji ewakuacyjnej.

Dźwiękowy System Ostrzegawczy zintegrowany jest z systemem sygnalizacji pożaru. Jeżeli na terenie obiektu drugi z systemów na skutek rozpoznania pożaru zostanie uruchomiony, automatycznie rozpocznie pracę także DSO. W przypadku ewakuacji z budynku lub nietypowych zjawisk poprzez system DSO można nadać komunikaty z mikrofonów z pomieszczenia ochrony.

Dźwiękowy System Ostrzegawczy składa się z kilku elementów. Swoistym „sercem” systemu jest centrala alarmowa wraz z modułami funkcjonalnymi. Kolejne części związane są z zasilaniem i obejmują wzmacniacze, akumulatory oraz odpowiednio zabezpieczone okablowanie. Do urządzeń wyjściowych DSO zalicza się z kolei mikrofon i głośniki, rozmieszczone w różnych częściach budynku. W Polsce Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze muszą spełniać dwie normy – PN-EN 60849 i PN-EN 50849.

W jakich obiektach musi znajdować się system DSO?

Zastosowanie Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego regulowane jest przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719). Zgodnie z dokumentem system DSO koniecznie musi znajdować się m.in. w dużych budynkach handlowych jednokondygnacyjnych o powierzchni ponad 8000 m2 i podobnych oraz wielokondygnacyjnych o powierzchni co najmniej 5000 m2.

O wyposażenie DSO zadbać muszą również osoby odpowiedzialne za nadzór nad salami sportowymi i widowiskowymi, których łączna liczba miejsc przekracza 1500. DSO muszą być zainstalowane w większych teatrach i kinach (min. 600 miejsc łącznie w budynku), szpitalach i sanatoriach (min. 200 łóżek dla pacjentów na budynek), a także „w wysokich i wysokościowych obiektach użyteczności publicznej”.

Obowiązek instalacji systemu DSO ciąży też na stacjach kolei podziemnych i stacjach metra oraz w portach i dworcach, które są przeznaczone dla ponad 500 osób. DSO ma podstawowe znaczenie w trakcie nieoczekiwanej katastrofy, wybuchu pożaru lub innego niebezpiecznego wydarzenia. Zgodnie z przywołanym rozporządzeniem system ten musi być również regularnie poddawany kontroli.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here