Prywatny kącik filmowy we własnym domu

Ciemna, idealnie wygłuszona sala, dźwięk, który wydobywa się z każdej strony i aromatyczny zapach popcornu unoszący się nad głowami – kino ma w sobie coś wyjątkowego. Coś, co sprawia, że seans jest niezwykle przyjemny i magiczny. Chcesz przenieść kinową atmosferę do swojego domowego kącika filmowego? Podpowiadamy, jak zaaranżować profesjonalne kino we własnym domu!

Jak przygotować pokój?

Jeszcze do niedawna własne kino domowe było synonimem luksusu. Jednak wraz z rozwojem nowych technologii i dostępnością wielu innowacyjnych rozwiązań coraz więcej osób może pozwolić sobie na oglądanie największych produkcji filmowych w domowym zaciszu z doskonałym nagłośnieniem na ekranie o znakomitej jakości.

Zaprojektowanie własnego kącika filmowego wymaga czasu, zaangażowania oraz pewnych środków finansowych. Pierwszym krokiem jest wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni. Możesz dostosować salon w taki sposób, aby zapewnić sobie najlepsze efekty wizualne i dźwiękowe podczas oglądania filmów. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie wygospodarowanie oddzielnego pokoju. Pomieszczenie powinno mieć około 20-30 metrów kwadratowych. Świetnie sprawdzi się do tego piwnica, w której nie ma okien. Jeśli nie masz możliwości aranżacji kina domowego w pokoju bez dostępu do światła dziennego, koniecznie zakup specjalne rolety zaciemniające i grube zasłony na okna. Na podłodze ułóż warstwową płytę lub wykładzinę PCV. Jeśli chodzi o sufit, to najlepsze właściwości dźwiękochłonne wykazuje sufit podwieszany wykonany z płyt warstwowych perforowanych. Na ściany świetnie sprawdzą się płyty akustyczne z wełny drewnianej. Pomieszczenie pomaluj na ciemny kolor – czarny, granatowy lub ciemno grafitowy.

Niezbędne elementy wyposażenia w Twoim domowym kinie to wygodna kanapa (najlepiej taka, którą można rozłożyć) oraz niewielki stolik, na którym będziesz mógł postawić przekąski.

Jakiego sprzętu potrzebujesz?

W Twoim profesjonalnym kinie domowym nie może zabraknąć specjalistycznego sprzętu, który wniesie oglądanie filmów na najwyższy poziom. Przede wszystkim rozważ zakup projektora. Przy wyborze projektora zwróć uwagę na zastosowaną technologię (DLP lub LCD), rozdzielczość (im większa, tym lepsze odwzorowanie kolorów), format (najlepszy będzie 4:3 lub 16:9) oraz jasność. Inne ważne parametry to: kontrast, żywotność lampy, głośność. 

Kolejny ważny element wyposażenia kina domowego to ekran. Na rynku znajdziesz modele rozwijane i montowane na stałe. Szeroki wybór ekranów oferuje sklep AVpoint.pl. Jego propozycją są m.in. ekrany ręcznie rozwijane do Twojego kina domowego wykonane z najwyższą dbałością o detale. W asortymencie znajdziesz modele pokryte specjalną substancją, która zapewnia wysoki stopień odbicia światła. Dzięki wykorzystaniu ekranu obraz będzie wyróżniał się najwyższym kontrastem, doskonałą ostrością i wyjątkową głębią kolorów, zapewniając Ci wyjątkowe doznania wizualne.

Ostatnim, jednak nie mniej ważnym, krokiem aranżacji kina domowego jest wybór nagłośnienia. Postaw na głośniki o doskonałej jakości. Nie bez znaczenia jest to, jak rozmieścisz je w pomieszczeniu. Głośniki i głowa słuchacza powinny tworzyć trójkąt równoramienny lub równoboczny. Główny głośnik powinien znaleźć się jak najbliżej ekranu w jego centralnej części. Przednie kolumny ustaw pod kątem 45 stopni w stronę kanapy. Głośniki boczne zaś powinny zostać umieszczone po bokach nieco wyżej poziomu uszu. Takie rozmieszczenie sprawi, że będziesz wyraźnie słyszał każdy dźwięk bez zmiany głośności.

Mimo że zaprojektowanie własnego kina domowego nie należy do najłatwiejszych zadań, to bez wątpienia warto to zrobić! Jako miłośnik kinematografii z pewnością docenisz możliwość oglądania największych produkcji filmowych w zaciszu własnego domu w warunkach porównywalnych do tych panujących w profesjonalnej sali kinowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here