Zanim zaczniemy szukać pracy, warto przede wszystkim zadbać o kilka podstawowych aspektów. Jednym z najważniejszych jest przygotowanie CV oraz listu motywacyjnego. Powinniśmy pokazać się z jak najlepszej strony. Nawet, jeżeli interesuje nas praca fizyczna w Niemczech, CV powinno być podstawą.

Gdy otrzymamy odpowiedź od potencjalnego pracodawcy, trzeba przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętamy o swoim ubiorze i ogólnym schludnym wyglądzie. Pokazujemy, że mamy klasę, jesteśmy punktualni, solidni. Dzięki temu nie zniechęcimy rekrutera do siebie.

rozmowa w sprawie pracy

Sprawdzenie potencjalnego pracodawcy

Przed udaniem się na rozmowę, a także jeszcze na etapie przeglądania ogłoszeń, warto sprawdzić z jaką firmą mamy do czynienia. W dobie Internetu jest to niezwykle proste – wystarczy sprawdzić stronę internetową i dowiedzieć się jak najwięcej.

Nie aplikujemy na wszystkie stanowiska. Ta metoda źle się sprawdza. Trzeba obiektywnie spojrzeć na dane ogłoszenie i aplikować wyłącznie wtedy, jeśli posiadamy wszelkie oczekiwane umiejętności.

Dokładne czytanie ogłoszeń

Warto aplikować tylko na te stanowiska, na które faktycznie pasujemy. Pokażmy na wstępie, że zależy nam na danej pracy. Niekiedy nie jest wymagane doświadczenie w branży, ale jeżeli w ogłoszeniu zaznaczone jest inaczej, a my nie mamy żadnego doświadczenia, nie aplikujmy – dostarczymy sobie niepotrzebnych rozczarowań.

Trzeba także spełnić wszystkie wymogi formalne. Jeżeli w ogłoszeniu jest zaznaczone, że trzeba wysłać CV oraz list motywacyjny, zadbajmy o obydwa te dokumenty. Podobnie jest z klauzulą. Warto także sprawdzić, czy są wymagane dodatkowe dokumenty, np. referencje, aplikacja w języku angielskim.

Wyznaczenie celów zawodowych

Ważne jest także to, by na wstępie określić cele zawodowe. Tylko wtedy będziemy mogli udowodnić, że jesteśmy najlepszym możliwym kandydatem na dane stanowisko. Warto także prześledzić przebieg kariery innych osób, które osiągnęły sukces w danej branży. Absolutnie nie możemy pokazać, że brak nam motywacji. Wszelkich umiejętności można się nauczyć, natomiast jeśli nie będziemy dostatecznie zmotywowani, nie sprawdzimy się jako profesjonalni pracownicy.

Praca za granicą

Wiele osób decyduje się na pracę za granicą. Może to być zarówno praca fizyczna, jak i umysłowa. Warto podszkodlić swoje umiejętności językowe, jeśli zamierzamy pracować w Niemczech. Przed wyjazdem można zapisać się na kurs, aby codziennie porozumiewanie się nie stanowiło wyzwania.

Pośrednictwo pracy w Niemczech

Jeśli mamy trudności ze znalezieniem pracy poza granicami naszego kraju, warto udać się do biura pośrednictwa pracy, jest nim np znane biuro https://soberka.pl/ . Można wypełnić zgłoszenie online, które na swojej stronie posiadają agencje pośrednictwa pracy w Niemczech lub skontaktować się telefonicznie.

Jeśli nasz profil będzie spełniał warunki dotyczące którejś z ofert, agencja pośrednictwa pracy skontaktuje się z nami, a gdy etap przebiegnie pomyślnie, kolejnym krokiem jest ustalenie terminu rozmowy rekrutacyjnej. Istnieje także możliwość podpisania umowy tuż po niej, jeśli okażemy się idealnym kandydatem.

Nie powinniśmy się zrażać na wstępie. Jeśli obecnie nie ma dla nas odpowiedniego stanowiska, warto poczekać. Stale dodawane są nowe ogłoszenia, dlatego z czasem z pewnością pojawi się oferta odpowiadająca naszym kwalifikacjom i wymaganiom.

Niezbędne dokumenty

Wyjazd do Niemiec wiąże się z kilkoma formalnościami. Przede wszystkim potrzebny będzie aktualny dowód osobisty bądź paszport. Dokumenty te będą także potrzebne w przypadku podpisania umowy z agencją. Jeśli zamierzamy podróżować samochodem, nie możemy zapomnieć o zabraniu ze sobą prawa jazdy.

W przypadku, gdy ubiegamy się o pracę na stanowisku specjalisty z danej dziedziny, konieczne jest posiadanie dokumentów, które są potwierdzeniem umiejętności, np. certyfikaty, dyplom uczelni. Można także wziąć inne dokumenty urzędowe, np. zaświadczenie dotyczące stanu cywilnego, zaświadczenie o niekaralności.

Przydatne będą również zdjęcia do dokumentów. Jeżeli nastawiamy się na dłuższy pobyt w Niemczech, warto rozważyć założenie konta walutowego. Dzięki niemu unikniemy wyższych kosztów płatności, przelewów czy wypłat z bankomatu.

Jaką pracę warto podjąć w Niemczech?

Ofert pracy w Niemczech jest naprawdę sporo, dlatego bez trudu możemy znaleźć tę, która najbardziej będzie nam odpowiadać. Warto jednak wiedzieć, które z nich są najbardziej opłacalne. Do popularnych zawodów należą: spawacz, elektryk, ślusarz, monter, hydraulik, operator. Możemy liczyć na pracę w pełnym wymiarze godzinowym, a także na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Dodatkowym bonusem są premie.

Stolarz/cieśla

Bardzo często możemy spotkać się z ogłoszeniami o pracę, w których poszukuje się cieśli lub stolarza. Obowiązki, z którymi trzeba się liczyć, to wykonywanie pomiarów, kontrola drewnianych elementów, oznakowanie desek itp.

Do roli stolarza bądź cieśli należy także montaż elementów drewnianych według rysunku technicznego, wycinanie i montowanie płyt wiórowych i regipsowych, montaż drzwi i okien.

Niezbędne wymagania

By podjąć pracę na stanowisku stolarz/cieśla, konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia zawodowego przy stolarce budowlanej, umiejętność czytania rysunku technicznego, język niemiecki w stopniu komunikatywnym, gotowość do pracy w zespole, dobra organizacja, rzetelność.

W tym przypadku możemy liczyć na umowę o pracę, stawkę godzinową, premie, dodatek urlopowy i świąteczny, płatny urlop. Otrzymujemy odzież roboczą oraz wszelkie niezbędne narzędzia.

Elektryk budowlany

W Niemczech możemy także podjąć pracę jako elektryk budowlany. Zadaniem osoby na tym stanowisku jest montaż instalacji elektrycznych w centrach handlowych czy budynkach mieszkalnych.

Osoba powinna także umieć montować gniazdka, przełączniki, oświetlenie, układy zasilania, trasy kablowe. Konieczna jest także umiejętność wymiany i modernizacji istniejącej już instalacji elektrycznej oraz wykonywania prac przyłączeniowych.

Wymagania na stanowisku elektryk budowlany

Konieczne jest posiadanie wykształcenia w zawodzie elektryka lub pokrewnym, umiejętność posługiwania się językiem niemieckim, doświadczenia na podobnym stanowisku, praktycznych umiejętności w pracach elektrycznych. Często także mile widziane jest posiadanie własnego samochodu oraz prawo jazdy kat. B. Liczy się również dokładność, systematyczność, samodzielność i dobra organizacja pracy.

Monter

Praca montera związana jest oczywiście z montażem i demontażem różnego rodzaju instalacji. Trzeba także posiadać umiejętności, które pozwolą na wykonywanie prac izolacyjnych czy serwisowych. Ważna jest umiejętność posługiwania się językiem niemieckim, doświadczenie na podobnym stanowisku, posiadanie kwalifikacji zawodowych, umiejętność czytania rysunku technicznego czy dokumentacji. Mile widziane są również – umiejętność pracy w zespole, terminowość, dokładność.

Hydraulik/monter instalacji sanitarnych

Popularnym zawodem w Niemczech jest także hydraulik. Do jego zadań należy m.in. montaż, instalacja, konfiguracja urządzeń sanitarnych, grzewczych, gazowych, wodnych, wykonywanie instalacji domowych, wymiana, konserwacja istniejących systemów grzewczych i ściekowych, a także renowacja instalacji sanitarnych w starych budynkach.

Jakie wymagania trzeba spełnić?

By móc pracować jako hydraulik, trzeba posługiwać się językiem niemieckim w stopniu komunikatywnym, mieć doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, posiadać umiejętność czytania rysunku technicznego. Dodatkowymi atutami są: posiadanie prawa jazdy kat. B oraz własnego samochodu, dobra organizacja pracy, samodzielność.

Operator maszyn CNC

Popularnym zawodem w Niemczech jest operator maszyn CNC. Konieczna jest obsługa maszyn ze sterownikiem Mazak, Sinumerik, Fanuc lub Heidenhein. Zadaniem osoby na tym stanowisku jest także wprowadzanie korekt, ustawianie maszyn na odpowiednie parametry według dokumentacji czy rysunku technicznego, frezowanie, montowanie itp.

Konieczne jest posiadanie doświadczenia na podobnym stanowisku, posługiwanie się językiem niemieckim, umiejętność czytania rysunku technicznego, opracowania korekt, zmiany parametrów, rozumienie przynajmniej jednego sterownika.

Czy warto podjąć pracę w Niemczech?

Ogromną zaletą są przede wszystkim wysokie zarobki. Możemy także liczyć na szereg dodatkowych udogodnień – płatne urlopy, dodatki, premie. Atut to także rozwinięty system socjalny. Na wsparcie finansowe mogą liczyć rodziny, bezrobotni, kobiety w ciąży.

Niemcy są tolerancyjnym społeczeństwem, a państwo jest otwarte i zróżnicowane. Emigrantom będzie bardzo łatwo odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Koszt życia nie jest wysoki, dlatego żyjąc w Niemczech, możemy sporo zaoszczędzić.

Zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym to kolejny plus. Możemy liczyć na elastyczne godziny pracy, wykonywanie obowiązków w pełnym lub niepełnym wymiarze godzinowym. Niewątpliwa zaleta to także ubezpieczenie zdrowotne. Warto wiedzieć, że system opieki zdrowotnej w Niemczech jest określany jako jeden z tych, które najlepiej funkcjonują, a prawo do ubezpieczenia mają zarówno osoby posiadające pracę, jak i bezrobotni.

Jak widać, warto przeglądać ogłoszenia i wybrać dla siebie takie stanowisko, które pozwoli nam się spełniać zawodowo, a jednocześnie zapewni wysokie zarobki. Wyjazd do Niemiec nie musi wiązać się ze sporymi zmianami w życiu. W końcu do naszego zachodniego sąsiada mamy naprawdę blisko, a dzięki dobrej komunikacji, możemy często wracać do Polski. Warto zaryzykować, gdyż możemy sporo zyskać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here