Transport ziaren zbóż w rolnictwie polskim – pomocne maszyny i urządzenia rolnicze od POM Augustów

Współcześnie rolnictwo polskie stale się rozwija i jest zauważalne na całym rynku światowym. Rolnicy chętnie powiększają i odrestaurowują swoje gospodarstwa rolne, między innymi dzięki dotacjom unijnym dla rolników. Bardzo duża ilość gospodarzy korzysta z dotacji unijnych, pozwalają one zakupić nowoczesne maszyny i narzędzia, wykonać niezbędne prace remontowe lub wykupić nowe ziemie pod uprawę.

Najczęściej rolnicy w gospodarstwach polskich zajmują się prowadzeniem upraw roślinnych, z których pozyskiwane są produkty spożywcze. Wielu rolników dodatkowo zajmuje się przetwórstwem pozyskanych roślin we własnym zakresie. Ogólnie za pracę rolnika uznaje się zapewnienie odpowiednich warunków dla uprawy poszczególnych gatunków roślin (ziemniaków, buraków, zbóż i wielu innych), ciągłe ich nadzorowanie poprawnego wzrostu oraz zbiory. Zbiory plonów muszą być zawsze przeprowadzane w odpowiednim czasie oraz warunkach. Rolnicy muszą mieć właściwe warunki sprzętowe oraz przestrzenne, które umożliwią im segregacje, transport oraz przechowanie plonów.  

Transport ziarna zbóż – maszyny

Na rynku krajowym najczęściej do transportu materiałów ziarnistych (ziarna zbóż) wykorzystuje się różnego rodzaju przenośniki np. ślimakowe, pneumatyczne, taśmowe i kubełkowe. W zależności od wybranego przenośnika może różnić się operacja załadunku i wyładunku. Zanim zdecydujemy się na wybór przenośnika, należy zastanowić się nad najkorzystniejszą opcją, wybór optymalnego przenośnika dla konkretnego przypadku jest istotnym etapem planowania procesu technologicznego transportu ziarna w gospodarstwie rolnym.

O czym należy pamiętać przed zakupem przenośnika?

Zanim rolnik wybierze odpowiedni dla siebie przenośnik służący do transportu ziaren zbóż, powinien przemyśleć kilka ważnych kwestii:

 •       rodzaj i rozmiar transportowanego ziarna (maszyna musi być przystosowana do wymiarów i masy ziaren, ważne są również wymogi związane z zachowaniem odpowiedniej jakości – uszkodzenia mechaniczne),
 •       wydajność – przenośnik podobnie, jak inne maszyny musi być wydajny. W przypadku przenośników wydajność podawana jest w T/h, poszczególne rodzaje maszyn mogą różnić się między sobą wymiarem, ciężarem, ceną, poziomem  hałasu
 •       proces technologiczny – charakterystyka pracy przenośnika (ustawienia kąta, wysokość podawania ziarna, praca przenośnika ciągła, czy z przerwami i inne)
 •       warunki przechowywania – sposób przechowywania ziarna (silosy, zbiorniki, pryzmy), odległość źródła energii od składowanego ziarna, maksymalna moc dostępna w gospodarstwie rolnym

POM Augustów – nowoczesne i funkcjonalne przenośniki

Wiodącym producentem przenośników na polskim rynku jest POM Augustów. Posiada w swojej ofercie przenośniki odznaczające się nowoczesną konstrukcją, bezpieczeństwem obsługi, bezawaryjnością pracy oraz łatwym dostępem do części zamiennych i serwisów. Maszyny produkowane przez POM Augustów to głównie wysokiej jakości przenośniki ślimakowe i pneumatyczne. Spełniają one restrykcyjne wymagania techniczne, jakościowe i eksploatacyjne, które określają polskie i europejskie normy.

Przenośniki ślimakowe od POM Augustów mają wiele zalet i wykorzystywane są do przemieszczania materiałów sypkich takich jak nasiona, zboże, piasek, cement, miał czy groszek. Do największych atutów przenośników ślimakowych należą:

 •       niezawodność pracy
 •       prosta konstrukcja, która umożliwia wykonanie szybkich serwisów (wymianę części)
 •       szczelna obudowa do transportu ziarna
 •       stosunkowo cicha praca i małe zapotrzebowanie mocy na tonę ziarna
 •       efektywna praca, nawet pod kątem do 60 stopni
 •       łatwość przedłużania, skracania oraz przestawiania
 •       korzystna oferta cenowa

Przenośniki pneumatyczne od POM Augustowie również mają wielu zwolenników. Gwarantują pełną mechanizację i automatyzację przy pracach załadowczo-wyładowczych. Znacząco odciążają rolników i pozwalają im cieszyć się sprawniej wykonywanymi obowiązkami.  Do największych zalet przenośników pneumatycznych należą:

 •       prosta konstrukcja
 •       możliwość dowolnego projektowania linii transportowych i odbioru ziarna z dowolnych miejsc w gospodarstwie np. przyczepy
 •       • możliwość przewietrzania silosów
 •       • bezpieczeństwo pracy (zabezpieczone elementy)

Obecnie w ofercie POM Augustów dostępne są przenośniki pneumatyczne  ssąco-tłoczące z napędem od ciągnika, które są przeznaczone do transportu ziarna zbóż w kierunku poziomym i pionowym, a także przenośniki pneumatyczne ssąco-tłoczące z napędem elektrycznym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here