To, w jaki sposób będzie przechowywane paliwo w gospodarstwach rolniczych czy firmach transportowych, ma ogromne znaczenie. Na rozwiązania takie jak zbiornik paliwowy dwupłaszczowy warto zdecydować się nie tylko ze względu na funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale też wymagania prawne.
Zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy – aktualne przepisy
Jeśli chodzi o samą sprzedaż do rolnika lub przedsiębiorcy, przepisy nie wymagają użycia zbiornika dwupłaszczowego na paliwo ani żadnego innego. Zgodnie z prawem, może ono być nalane do dowolnego pojemnika. Jeżeli jednak wskutek zaniedbania dojdzie do pożaru, rolnik odpowie za to karnie.
Osobna kwestia to natomiast przechowywanie kupionego paliwa. W tym przypadku przepisy określają nie tylko maksymalną ilość, która może być przechowywana w garażu (w zależności od tego, czy jest on budynkiem wolnostojącym, czy nie), ale też mówią wyraźnie, że w tym celu należy użyć dedykowanego pojemnika – takiego jak Zbiornik dwupłaszczowy na olej napędowy.
Zbiornik dwupłaszczowy na paliwo. Jak wybrać odpowiedni model?
O ile zbiornik paliwowy z podwójnym płaszczem kupujemy od sprawdzonego dostawcy, nie musimy obawiać się problemów z bezpieczeństwem lub brakiem atestu. By jego eksploatacja była bezproblemowa i komfortowa, warto jednak zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jednym z najważniejszych jest na pewno pojemność zbiornika dwupłaszczowego na olej napędowy. Powinna ona być jak najlepiej dopasowana do potrzeb danego gospodarstwa i jego zużycia paliwa.
Dobrze też, jeśli zbiornik dwupłaszczowy na paliwo będzie wyposażony w pompę elektryczną o wydajności pozwalającej na nalanie od 50 do 80 litrów paliwa w ciągu minuty oraz wysokiej jakości filtr, dzięki któremu do minimum ograniczymy częstotliwość wymiany.
Zbiornik paliwowy dwupłaszczowy. Czemu warto na niego postawić?
Za wyborem zbiornika dwupłaszczowego na paliwo przemawia wiele argumentów. Najważniejsze to z całą pewnością zachowanie wszystkich właściwości paliwa przez cały czas przechowywania, wygoda użytkowania, bezpieczeństwo i możliwość bieżącego monitorowania jego stanu.
Kupując jednocześnie większą ilość paliwa, rolnik bądź przedsiębiorca może ponadto uniknąć krótkoterminowych wahań cen, a także skorzystać z preferencyjnych stawek. Nie bez znaczenia jest wygoda, którą szczególnie odczują firmy i gospodarstwa posiadające wiele pojazdów.