Kiedy rozpoczyna się praca sezonowa i jak ją znaleźć?

Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na szybkim zarobieniu większej gotówki, a nie na robieniu kariery to doskonałą opcją dla Ciebie będzie praca sezonowa.

Czym jest praca sezonowa?

Jest to taki rodzaj nawiązania stosunku pracy, gdzie osoba podejmuje zatrudnienie wyłącznie na konkretny okres. Najczęściej jest on uzależniony od pory roku (przeważnie okres letni) lub zapotrzebowania w danym czasie na dodatkowego pracownika, kiedy przyspiesza działalność pewnych przedsiębiorstw. Jak sama nazwa wskazuje, praca na sezon nie jest świadczeniem na stałe, a jedynie na pewien, przeważnie 1-2 miesięczny czas.

Warunki zatrudnień na sezon

W większości miejsc, w których zatrudnimy się tymczasowo oferowana jest umowa o pracę na czas określony lub umowa zlecenie. Warunki płacowe – jako że w wielu miejscach, przy wzmożonym ruchu w sezonie, potrzeba dodatkowych osób na teraz, często są satysfakcjonujące. Praca sezonowa przeważnie nie wymaga specjalistycznego wykształcenia. Często wystarcza zwyczajne średnie. Mile widziany jest za to status ucznia lub studenta. Firmy chętnie ich zatrudniają na krótkie terminy ze względu na pewne korzyści przy odprowadzaniu podatków. Pracujący studenci także coś zyskują. Przedsiębiorcy często oferują im wyższe wynagrodzenie. Ponadto, aby podjąć sezonowe zatrudnienie często wystarczy mieć ukończony szesnasty rok życia (między innymi roznoszenie ulotek, czy praca w niektórych lokalach gastronomicznych).

Popularne kierunki prac tymczasowych

Najczęstsze pracę tymczasową znaleźć można w gastronomii (pracownicy restauracji, kucharze, kelnerzy). W ofertach znaleźć można kolportaż ulotek lub pełnienie funkcji promotorskich w celu reklamowania barów, restauracji i pozyskiwania dla nich nowych klientów. Ciekawą opcją jest zbiór owoców (najczęściej truskawki, poziomki – także za granicą), praca na promocjach bądź degustacjach, sezonowe prace ogrodnicze oraz te nad morzem (pobliskie sklepiki, sprzedaż produktów spożywczych na plaży, takich jak: lody, kukurydza, orzeszki ziemne). Alternatywą dla publicznie dostępnych ofert jest współpraca z agencjami pracy.

Gdzie szukać wakacyjnego zatrudnienia?

Najwygodniej w Internecie. Oferty pracy sezonowej są wystawiane na najpopularniejszych portalach zawierających propozycje zatrudnienia. Należą do nich między innymi: OLX, Pracuj.pl, Lento.pl, Nuzle.pl, czy Jooble.org. Jeżeli nie mamy chęci przeszukiwać sieci, zawsze możemy zgłosić się do agencji pracy tymczasowej, aby ta pomogła znaleźć interesującą nas pracę. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby osobiście pytać w punktach gastronomicznych, sklepikach osiedlowych lub w biurach podróży, jeżeli – przykładowo – chcielibyśmy roznosić ulotki.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here