Konwerter satelitarny – co to jest i do czego się go używa?

0
1567

Kino domowe to dla wielu osób niezbędny element wyposażenia salonu. Jednym z niezbędnych dodatków dla każdego kinomana jest zaś antena satelitarna, służąca do odbioru sygnału z odbiornika, która umożliwia dostęp do ogromu programów telewizyjnych. Oprócz samej anteny potrzebnych jest jeszcze kilka elementów, a wśród nich konwerter satelitarny. Czym on jest, w  jakich formach występuje i do czego służy? Sprawdź!

Czym jest konwerter satelitarny?

Decydując się na zakup anteny satelitarnej, musimy mieć świadomośc tego, że sama antena to nie wszystko. Niezbędne jest również odpowiednie okablowanie, rozmaite akcesoria, a przede wszystkim konwerter satelitarny. Czym jest to niewielkie urządzenie? Otóż ma ono za zadanie odbierać sygnał z satelity za pomocą czaszy, a następnie przekazać go dalej do tunera satelitarnego. W tym celu konieczne jest właśnie odpowiedni kabel antenowy. Sam konwerter stanowi więc jeden z najważniejszych elementów instalacji i warto podejść do kwestii jego wyboru z należytą uwagą. Tak jak w przypadku większości produktów, ciężko o konwerter perfekcyjny pod każdym względem. Dlatego też należy wcześniej zastanowić się nad tym, jakich cech oczekujemy od produktu, a także zwrócić uwagę na właściwości i parametry konkretnych modeli. Z pewnością dobrze jest zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany został dany konwerter satelitarny i czy zapewni odporność przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, takich jak opady, mrozy, czy promieniowanie ultrafioletowe. Kolejnym wskaźnikiem jest współczynnik szumu, który powinien być jak najniższy.

Konwertery satelitarne – rodzaje

Wśród bogatej oferty rozmaitych konwerterów satelitarnych wyróżnić można kilka ich rodzajów:

  • Konwerter single pełnozakresowy (pojedynczy) – złożony z jednego kabla i jednego odbiornika
  • Konwerter twin (podwójny) – złożony z dwóch punktów wyjścia, umożliwiając podłączenie dwóch tunerów lub zastąpienie jednego z nich funkcją nagrywania
  • Konwerter quad (poczwórny) – z czterema wyjściami
  • Konwerter quattro – z czterema wejściami i możliwością dodania kolejnych tunerów przy użyciu multiswitcha
  • Konwerter octo – z ośmioma wejściami
  • Konwerter optyczny – umożliwiający podpięcie światłowodu
  • Konwerter monoblock – swego rodzaju 2w1, pozwala odbierać sygnał z dwóch satelit przy użyciu jednej anteny satelitarnej

Co to jest konwerter unicable?

Specyficznym rodzajem konwertera satelitarnego jest niejaki konwerter unicable. Zwykłe modele, zwane single, to niedrogie produkty wyposażone w jedno złącze, których koszt wzrasta wraz z dodawaniem kolejnych. Alternatywą jest właśnie wariant unicable, którego cena jest znacznie wyższa, jednak nie bez powodu. Konwertery tego typu pozwalają na obsługę kilku kompatybilnych urządzeń jednocześnie za pomocą podłączeń szeregowych. Rozwiązanie tego typu, choć pod względem jakości i transmisji odbieranego sygnału nie różni się od pojedynczych konwerterów, znajduje zastosowanie w momencie, kiedy chcemy minimalizować ilość tunerów i oprzeć instalację na zaledwie jednym kablu antenowym, pociągniętym od konwertera do pierwszego odbiornika, a następnie wykorzystując instalację szeregową.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here