Podstawowe zastosowania serwerów w firmie

Architektura informatyczna zbudowana w oparciu o technologie serwerowe wielu użytkownikom kojarzy się jedynie z ogromnymi korporacjami i przedsiębiorstwami zatrudniającymi setki pracowników. Tymczasem nawet w małej, kilkuosobowej firmie  niemal natychmiast odczuwalne będą korzyści płynące z optymalizacji infrastruktury informatycznej. Inwestycja nie musi być duża, ważne jest właściwe określenie schematu przyszłych zastosowań.

Szybki dostęp do informacji

Najpopularniejszy i najczęściej spotykany jest serwer plików. W uproszczeniu jest to centralny magazyn danych umożliwiający dostęp do swoich zasobów wszystkim uprawnionym użytkownikom. To rozwiązanie przyda się zarówno w agencji reklamowej, oferując szybkie przejrzenie zgromadzonych zdjęć, grafik i archiwalnych projektów, jak i w przedsiębiorstwie produkcyjnym, gdzie błyskawiczny dostęp do dokumentacji często stanowi podstawę sukcesu. 

Trudno dziś wyobrazić sobie taki rodzaj działalności, w którym błyskawiczne odnalezienie informacji można uznać za kwestię nieistotną. Serwer plików umożliwia nie tylko przechowywanie, ale też katalogowanie według określonych zasad, a przede wszystkim natychmiastowy, bezpieczny dostęp, zgodnie z ustalonymi wcześniej regułami. W tym miejscu warto wspomnieć o możliwości takiej konfiguracji systemu, która pozwoli na zdalne uwierzytelnianie także spoza sieci lokalnej. To znacznie rozszerza możliwości firmy, ułatwia pracę oraz dojście do wszystkich zasobów, niezależnie od fizycznego miejsca pobytu uprawnionego użytkownika.

Serwer nie musi być drogi

Rozwinięcie koncepcji serwera plików stanowi serwer baz danych. Jest on koniecznym wyborem w przypadku posługiwania się oprogramowaniem korzystającym z tego typu sposobu na gromadzenie i przetwarzanie informacji. Doskonałym przykładem są tu wszelkie aplikacje wspierające sprzedaż. Obsługa baz danych oferuje wprowadzenie w czasie rzeczywistym wszystkich zmian, a więc korekty cen i stanów magazynowych, kontrolę procesów handlowych i logistycznych. Wprawdzie często daje się słyszeć głosy postulujące przeniesienie tego typu usług do chmury, trudno jednak podważyć argument bezpieczeństwa wynikający z możliwości bezpośredniej kontroli i implementacji indywidualnych zabezpieczeń. Również ewentualna usterka jest w tym wypadku dużo łatwiejsza do usunięcia, oczywiście pod warunkiem korzystania z usług wykwalifikowanych informatyków.

Czy zatem stworzenie środowiska serwerowego oznacza konieczność posiadania rozbudowanego działu informatycznego oraz olbrzymich inwestycji w sprzęt? Trudno będzie się obyć bez pomocy profesjonalistów, szczególnie na etapie instalacji i konfiguracji systemu. W późniejszym okresie konieczny będzie jedynie dozór nad sprawnością działania. Zakup urządzeń może stanowić spory wydatek, charakteryzują się one inną konstrukcją i parametrami od urządzeń, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać serwery poleasingowe. Wybierając serwery z drugiej ręki, należy zwrócić uwagę na rzetelność sprzedawcy i warunki późniejszego serwisu oraz gwarancji. Odpowiednio przemyślany zakup zwróci się szybko, nie tylko podnosząc komfort pracy, ale też znacznie poprawiając jej efektywność. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here