Odkąd dostęp do internetu stał się powszechny i naturalny rośnie zainteresowanie sklepami internetowymi. Wielu przedsiębiorców odkryło, że prowadzenie internetowej sprzedaży jest dużo tańsze niż otwarcie tradycyjnego sklepu. Prowadząc internetowy sklep jesteśmy bogatsi o niektóre wydatki, które należy ponieść prowadząc sklep stacjonarny. Z drugiej strony pojawiają się nowe, charakterystyczne tylko dla sprzedaży online. Podstawowym kosztem jest oprogramowanie sklepu oraz miejsce na serwerze. Istnieje dużo firm, które oferują stworzenie sklepu na podstawie swojego lub powszechnie dostępnego oprogramowania. Ceny są różne. Niektóre sklepy mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ale zdarzają się także tanie sklepy, do których otwarcia wystarczą kilkukrotnie mniejsze stawki.
Gotowe rozwiązania płatne w abonamencie
Na rynku pojawiły się firmy, które oferują stworzenie i obsługę sklepu internetowego w tanim miesięcznym, lub rocznym abonamencie. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie poszukują oryginalnych rozwiązań i chcą szybko i łatwo rozpocząć pierwszą internetową sprzedaż. Rozwiązania takich firm są kompleksowe. Zazwyczaj w pakietach mamy już zapewnione miejsce na serwerze, domenę, certyfikat SSL i kilka innych ważnych funkcji. Nie musimy się martwić o integrację z systemami płatności, allegro czy Facebookiem. Wszystko to mamy zapewnione w ramach jednego abonamentu wynoszącego zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Niektóre platformy oferują także dodatkowo płatne specjalne moduły służące do integracji sklepu z hurtowniami dropshipping. Dzięki temu prowadząc sklep internetowy nie musimy nawet posiadać towarów, które sprzedajemy fizycznie na stanie. W takim przypadku jesteśmy tylko pośrednikiem pomiędzy hurtownią a klientem pobierającym prowizję od każdej sprzedaży.
Tanie sklepy internetowe – WordPress i Presta
Jeśli chcemy jak najtaniej stworzyć sklep internetowy powinniśmy się zainteresować darmowym oprogramowaniem do tego stworzonym. Mowa tu o najpopularniejszym systemie do tworzenia strony czyli WordPressie i dodatkiem do niego zwanym Woocommerce. Tak skonfigurowany WordPress pozwoli osobie obeznanej w tym środowisku w kilka godzin uruchomić w pełni działający sklep internetowy. Istnieje mnóstwo płatnych i darmowych dodatków rozszerzających funkcje sklepu.
Innym popularnym środowiskiem do tworzenia sklepów jest także Presta Shop. Działanie jest podobne jak w WordPressie. Oprogramowanie również jest darmowe i istnieje mnóstwo płatnych i darmowych dodatków (tzw. wtyczek) rozszerzających funkcje sklepu.
W obu tych przypadkach do kosztów należy dodać zakup serwera oraz domeny. Domena z końcówką *.pl to koszt ok 50 zł rocznie. Serwer może już kosztować więcej. Cena zależy od tego ile produktów zamierzamy umieścić w sklepie oraz jaki szacujemy w nich ruch klientów. Do tego wszystkiego należy doliczyć oczywiście koszt reklamy i pozycjonowania, bez których nie mamy szans na zdobycie klientów i zarobek.
WordPress jak widać jest dobry do wszystkiego 🙂
Czym sie różni Presta od WP?
wszystkim?