Webinary jako alternatywa dla szkoleń stacjonarnych

Szkolenia stacjonarne bywają trudne do realizacji, zwłaszcza przy większej liczbie zainteresowanych z różnych części kraju. Na szczęście nowoczesna technologia przychodzi z odsieczą! Webinary to uniwersalne narzędzie do przeprowadzenia szkolenia wysokiej jakości online.

Przewaga webinarów nad szkoleniami stacjonarnymi

Firmy organizujące swoim pracownikom szkolenie stacjonarne muszą zadbać o zebranie ich wszystkich w jednym miejscu i czasie. Bardzo często wiąże się to z kosztami – w tym wynajęciem sali konferencyjnej, a nawet hotelu, jeśli ma to być obszerne, kilkudniowe szkolenie. Organizując webinar można skupić w jednym czasie dziesiątki, a nawet setki użytkowników z całej Polski czy świata i to bez wydawania pieniędzy na sale szkoleniowe, dojazdy czy hotele. Nic więc dziwnego, że firmy bardzo często decydują się właśnie na tę formę przeprowadzania szkoleń dla swoich pracowników. Pewną przewagę webinarów nad szkoleniami stanowi też fakt, że webinar można odtworzyć w maksymalnie komfortowych dla siebie warunkach. W pracy, jeśli tylko pracodawca daje taką możliwość, w domu podczas wypoczynku na ulubionej kanapie z kubkiem kawy w ręku, czy choćby podczas długiej podróży w pociągu. Każde miejsce jest dobre, by pozwolić sobie na dawkę skondensowanej wiedzy!

Jakie możliwości szkoleniowe daje webinar?

Pomimo braku fizycznej obecności, słuchaczy webinariów może być widać i słychać. To zależy już jednak od nich samych – mogą oni dobrowolnie włączyć swoją kamerę lub mikrofon, dzięki czemu od czasu do czasu, gdy zachodzi potrzeba, słuchacz może aktywnie uczestniczyć w webinarze zadając pytania lub wygłaszając swoje teorie. Dla prowadzących szkolenia online to bardzo ważne. W sytuacji, gdy mówi się faktycznie do ekranu komputera lub telefonu, można odnosić wrażenie, że mówi się do ściany i przez to nieświadomie obniżać jakość swoich wykładów. Dla szkoleniowców kontakt werbalny, a czasem i wizualny z odbiorcą może być bardzo istotny. W dobie pandemii popularność tej formy szkoleń zdecydowanie wzrosła, ponieważ pozwoliła nie zatrzymywać się w rozwoju osobistym czy w podnoszeniu kwalifikacji pracowników pomimo obostrzeń związanych z brakiem możliwości tłumnego gromadzenia się.

Dzięki webinarowi można również udostępniać czy prezentować uczestnikom spotkań ważne materiały w formie multimedialnej. To bardzo ważne, aby szkolenie mogło mieć równie dobry jakościowo wydźwięk, i aby naprawdę dawało efekty w postaci zwiększających się kompetencji uczestników. Podsumowując – webinary to dobra, współczesna alternatywa dla szkoleń stacjonarnych, nie ujmująca im jakości, a wręcz gwarantująca większy komfort korzystania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here