Domeny internetowe - jak sprawdzić ich historię?

Po co nam własna domena internetowa? Może się przydać do reklamowania usług, które wykonujemy, może się przydać do dzielenia się autorskimi przepisami, jest to także dobry sposób na zaistnienie w Sieci z prywatnym blogiem. Możliwości jest wiele, a nazw domen jeszcze więcej. Co warto wiedzieć przed założeniem własnej?

Domeny rejestrowane są każdego dnia. Mają one nazwy tematyczne, imienne, firmowe lub zagadkowe. W Internecie nie może być dwóch identycznych domen, dlatego wyznaje się zasadę “kto pierwszy, ten lepszy”. Sieć jest jednak miejscem, w którym nic nie ginie. Nawet jeśli usuniemy naszą stronę, gdzieś tam istnieje jej archiwum. Pamiętajmy, że o historię należy dbać.

Co warto wiedzieć o domenie?

Jeśli zawsze marzyłeś o zarejestrowaniu domeny pod konkretną nazwą i dopiero niedawno się ona zwolniła, sprawdź ją w archiwum. Historia domeny to jeden z kluczowych elementów w trakcie rejestrowania domeny, która już kiedyś istniała. Pula wolnych domen przyjmuje wszystko, niezależnie od tego, co się kryje za danym adresem. Poprzedni właściciel niekoniecznie mógł wykorzystywać domenę zgodnie z zasadami polityki Google. W przypadku jej naruszenia dana domena przestaje mieć znaczenie dla wyszukiwarki, zostaje porzucona. W takiej sytuacji niemożliwe stanie się jej wypromowanie na pierwsze strony wyszukiwania. Inwestycja w przekreśloną przez Google domenę staje się bezcelowa i nie warto liczyć na jej wysoką popularność.

W ustaleniu historii pomoże także narzędzie MajesticSEO, które pokaże kondycję strony w Google, jej ogólny stan oraz profil linkowania. W Sieci można też znaleźć internetowe archiwum. Jego zasada działania opiera się na okresowym wykonywaniu zrzutów ekranu. Internetowe archiwum prezentuje wygląd strony w danym czasie i jej zmianę na przestrzeni lat.

Dodatkowo baza danych WHOIS umożliwia weryfikację informacji dotyczących danej domeny, w tym jej właściciela.

Ostatnim parametrem, który warto poznać podczas rejestrowania domeny, jest jej wiek. Internetowe narzędzie webconfs sprawdza się w tym znakomicie.

Sprawdzanie domeny

Z domeną jest jak z samochodem. Decydując się na wskrzeszenie starego adresu, który trafił akurat do wolnej puli, warto dowiedzieć się o nim, jak najwięcej. Google dba o to, co znajduje się w ich wyszukiwarce. Jedną z pierwszych czynności, jakie należy wykonać, jest skontaktowanie się z Google i poproszenie o reindeksację domeny. Zrzuci to z niej nagromadzony przez lata balast, dzięki czemu pracę nad jej wartością można będzie zacząć od zera.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here