szkolenia BHP

Niezależnie od wykonywanego zawodu, muszą być przeprowadzone konkretne szkolenia z zakresu BHP. Jest to regulowane przepisami prawa i chodzi o to, by zagwarantować bezpieczną, niezagrażającą życiu pracę. Jak to wygląda w przypadku spawaczy?

Czym zajmuje się spawacz?

Warto zacząć od określenia tego, kim jest spawacz i na czym polega ten zawód. Osoba, która jest na tym stanowisku, zajmuje się głównie spawaniem elementów wykonanych ze stali, żeliwa i innych metali, a także elementów z plastiku, do czego używa się specjalnych narzędzi. Czasem także zajmuje się przecinaniem takich konstrukcji, czy sprawdzaniem jakości połączeń. Oprócz faktu posiadania co najmniej wykształcenia zawodowego bardzo ważne jest także zadbanie o bezpieczeństwo. Każdy spawacz musi mieć odpowiedni strój roboczy, a także specjalne elementy ochraniające, szczególnie twarz i ręce. Potrzebne są więc rękawice, obuwie, a także sprzęt chroniący układ oddechowy, gogle i okulary. Specyfika pracy tego zawodu wymaga podjęcia odpowiednich zabezpieczeń.

Jakie szkolenia BHP dla spawaczy?

Podobnie jak w przypadku innych pracowników, konieczne będzie przeprowadzenie przede wszystkim szkoleń wstępnych, a także okresowych. Ponieważ spawacze pracują przy użyciu specjalnych narzędzi, konieczne będzie także dokładne zapoznanie z ich działaniem i bezpiecznym używaniem. Szkolenia BHP można przeprowadzić w formie instruktażu (gdbhp.pl), który pozwala na lepsze wdrożenie się w charakter stanowiska pracy. Jak często trzeba je robić? Zawód spawacza zalicza się do stanowisk robotniczych, a w przypadku takich osób, szkolenia okresowe muszą być powtarzane co 3 lata, chyba że jest to stanowisko wyjątkowo niebezpieczne, wówczas czas ten jest krótszy i wynosi 1 rok.

Jak skutecznie przeprowadzić szkolenie BHP dla spawaczy?

Szkolenie BHP, szczególnie jeżeli chodzi o te okresowe, muszą nastąpić w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy. Poza tym powinna je przeprowadzać osoba specjalnie wykwalifikowana, która posiada niezbędną wiedzę, umiejętności oraz uprawnienia. Może być to pracodawca, pracownik zatrudniony na stanowisku BHP, albo firma zewnętrzna. Coraz większą popularnością cieszy się ta ostatnia opcja, jako że daje dostęp do wielu fachowców i płaci się tylko za wykonaną pracę, co wychodzi taniej.

Jakie są formy szkolenia BHP?

Jeżeli chodzi o formy szkolenia BHP, mogą się one odbywać na kilka różnych sposobów, choć w przypadku spawaczy najistotniejszy będzie instruktaż. Ten typ przeznaczony jest przede wszystkim właśnie dla pracowników na stanowiskach robotniczych i pozwala na dokładne i bezpieczne zapoznanie się ze wszystkimi narzędziami i czynnościami, jakie będzie się wykonywało. Korzystając z usług wykwalifikowanej kadry szkoleniowej, ma się pewność co do bezpieczeństwa wykonywanej pracy przez pracowników. Pozostałe formy szkoleń, czyli seminarium, kurs i samokształcenie kierowane są przeznaczone dla pracowników biurowych i administracyjnych oraz kadry inżynierskiej i pracodawców.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here