Konkursy dla dzieci i ich zalety

Mimo iż w głowie przeciętnego dziecka codziennie powstaje tysiące nowych pomysłów, to jednak nawet maluchom zdarzają się takie chwile w życiu, w trakcie których zaczynają niemiłosiernie się nudzić. Nie wiedzą wtedy, co ze sobą zrobić. Rodzice niby zachęcają je do przeczytania książki lub odrobienia lekcji, ale te zajęcia są tak pospolite, że każde dziecko czasami ma ich po prostu dość. A wtedy właśnie warto zaproponować maluchowi dopasowane do jego zainteresowań konkursy dla dzieci. Samo branie udziału w tego typu przedsięwzięciach daje dzieciom wiele dobrego.

Niezależnie od tego, czego dotyczy sam konkurs dla dzieci, zawsze pobudzi on dziecko do pracy. Zachęci je do aktywniejszego działania. Zadba o odpowiedni poziom motywacji, który szybko przerodzi się w dyscyplinę i samozaparcie. Każdy człowiek, który ma przed oczami wyraźny cel, jest w stanie dać z siebie znacznie więcej, bo wie po prostu, do czego dąży. A już dzieci w bardzo młodym wieku lubią wygrywać. Będą więc ciężko pracować na swój sukces, by otrzymać nagrodę w konkursie.

Konkursy dla dzieci potrafią też wpływać doskonale na stan psychiczny maluchów. Dbają o ich wysoką samoocenę. Poprawiają ich pewność siebie, zwłaszcza gdy maluchowi coraz częściej udaje się wygrywać. Nie musi tu wcale chodzić od razu o zdobycie pierwszego miejsca i głównej nagrody. Należy uświadamiać dziecku, że jakiekolwiek miejsce na podium jest czymś wyjątkowym. Dzięki temu zacznie się ono cieszyć nawet z tych drobnych wygranych, a każda z nich wpłynie dobrze na jego samoocenę.

Kolejny plus brania udziału w konkursach jest taki, że uczą one dzieci rywalizacji. Nie zawsze przecież człowiek będzie wygrywać. Życie nie jest pasmem samych sukcesów – każdemu przytrafiają się czasem porażki. Jeżeli natomiast dziecko będzie wychowywane pod przysłowiowym kloszem, a rodzice nie pozwolą mu na popełnianie tych błędów, później trudniej mu będzie wejść w dorosłość. Każdy malec musi więc opanować sztukę przegrywania. Innego wyjścia po prostu nie ma, bo nie można zawsze liczyć na sukces.

Spokojnie dałoby się wymienić jeszcze przynajmniej kilka innych zalet konkursów dla dzieci, ale te omówione powyżej są najważniejsze. Rodzice powinni mieć ich świadomość. Jeżeli tak właśnie będzie, najprawdopodobniej sami zaczną zachęcać swoje pociechy do brania udziału w rozmaitych olimpiadach i zawodach. Warte uwagi są również konkursy internetowe, które można wyszukać samodzielnie na komputerze, by potem zaproponować je dziecku. Każdy rodzic powinien angażować się w rozwój swojej pociechy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here