W Polsce od kilku lat bardzo wyraźnie można zauważyć trend polegający na zatrudnianiu cudzoziemców. Oprócz prac na standardowych umowach bardzo popularne są także prace sezonowe. W jaki sposób zatrudnia się obcokrajowców do takiego celu?
Kiedy zatrudnia się do prac sezonowych?
Prace sezonowe to typ działalności i możliwość zarobkowania, którą uzyskuje się tylko w konkretnym czasie w danym roku kalendarzowym. Najczęściej jest to praca fizyczna na świeżym powietrzu i odbywa się za zasadzie umów na czas określony. Można wówczas znaleźć zatrudnienie w rolnictwie, turystyce, w przetwórstwie czy na budowie. Jest to forma dorobku, na którą decydują się osoby młode, np. jako praca wakacyjna, ale równie często zatrudniani są też cudzoziemcy. W ich przypadku cały proces pozyskania pracownika wygląda jednak inaczej.
Co jest potrzebne do zatrudnienia do pracy sezonowej?
Każdy cudzoziemiec przyjeżdżający do Polski musi w pierwszej kolejności zalegalizować swój pobyt, co można dokonać bezpośrednio w urzędzie, listownie lub elektronicznie. W przypadku prac sezonowych potrzebny będzie odpowiedni dokument. Chodzi tutaj konkretnie o zezwolenia na pracę sezonową, które zalicza się jednocześnie do zezwoleń typu S. Aby je uzyskać, należy rzecz jasna spełnić kilka formalności.
Ile trwa zatrudnienie do pracy sezonowej dla cudzoziemców?
W przypadku cudzoziemców pozwolenie na pracę sezonową wydaje się na maksymalnie 9 miesięcy w ciągu jednego roku kalendarzowego. Co więcej, uzyskuje się je jedynie w ramach działalności, które są uznawane za sezonowe, co zostało określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Pieniężnej. Można tam zapoznać się z dokładną listą zawodów, które są uwzględniane, a mają one swoje własne klasy i podklasy. Zapisy te dotyczą zarówno kwestii związanych z pracą, zakwaterowaniem, jak i usług gastronomicznych.
Kto zajmuje się formalnościami związanymi z pracą sezonową?
Ten obowiązek spoczywa przede wszystkim na pracodawcy, który chce zatrudnić cudzoziemców to takiej pracy. Musi on złożyć wniosek do odpowiedniego starostwa, składając przy tym odpowiednie dokumenty. Należy przy tym pamiętać, że najłatwiejsze będzie zatrudnienie obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, z racji tego, że w ich przypadku cała procedura jest uproszczona.
Jakie dokumenty są potrzebne do zatrudnienia cudzoziemca do pracy sezonowej?
Trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek, okazać ważny dowód osobisty, kopię wszystkich dokumentów podróżnych cudzoziemca, kopię zezwolenia na pobyt, dowód wpłaty. Należy też pamiętać, że potrzebne jest też pismo skierowane do agencji pracy tymczasowej oraz potwierdzenie, że osoba mająca być zatrudniona spełnia wszystkie warunki względem stawianych wymagań. Musi być też określony poziom zarobków, wymiar czasu pracy, rodzaj umowy czy okres zezwolenia na pobyt. Jeżeli chce się zatrudnić cudzoziemca z innego kraju, nuż wymienionych wyżej, wówczas potrzebne będzie też dołączenie testu rynku pracy, czyli dokumentu, który potwierdzi, że nie ma innej możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych.