Leasing to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w świecie biznesu, ale nie tylko. Pozwala uniknąć dużych jednorazowych wydatków, przy jednoczesnym korzystaniu z niezbędnych maszyn, pojazdów czy nawet nieruchomości. Szczególnym rodzajem jest leasing zwrotny, z którego z roku na rok korzysta coraz więcej podmiotów. O co dokładnie chodzi i dlaczego jest to opłacalna opcja? Wyjaśniamy!
Prowadząc własną działalność gospodarczą co rusz trzeba mierzyć się z kwestiami finansowymi, w tym środkami na rozwój biznesu. Co jednak w sytuacji, w której kapitał jest zamrożony w sprzęcie, samochodach i przedmiotach, bez których firma nie może funkcjonować? Z pomocą przychodzi wtedy właśnie leasing zwrotny! Sprawdźmy, w czym rzecz!
Leasing zwrotny – o czym dokładnie mowa?
Leasing zwrotny określamy też często mianem leasingu odwróconego, ponieważ jest to dość szczególny rodzaj zobowiązania, który polega na tym, że przedsiębiorca sprzedaje firmie leasingowej przedmiot, ale nadal może z niego korzystać, płacąc ustalone raty leasingowe. W praktyce traci więc prawo własności przedmiotu, które w tym przypadku przechodzi na leasingodawcę, ale zachowuje prawo do użytkowania w ramach umowy leasingowej. Przedmiotem takiego leasingu może być środek trwały, który został zakupiony nie dawniej niż trzy miesiące przed dokonaniem transakcji. Mowa tutaj nie tylko o samochodach osobowych czy ciężarowych, ale też o maszynach produkcyjnych, sprzęcie budowlanym, komputerowym, jak i o nieruchomościach. Z leasingu zwrotnego mogą skorzystać dosłownie wszyscy przedsiębiorcy, którzy posiadają środki trwałe spełniające wspomniane kryteria. Nie ma tutaj znaczenia branża, wielkość podmiotu gospodarczego, liczba pracowników czy nawet zdolność kredytowa.
Jak skorzystać z leasingu zwrotnego?
Uruchomienie leasingu zwrotnego nie jest trudne ani czasochłonne. Tak naprawdę cała procedura składa się z zaledwie kilku etapów. Jeśli przedsiębiorca jest już właścicielem przedmiotu, musi znaleźć firmę, która go od niego odkupi, a następnie podpisze umowę leasingową. Ta ostatnia będzie realizowana do czasu rozwiązania lub opłacenia wszystkich zaplanowanych rat. Co więcej, poprzedni właściciel ma prawo wykupu przedmiotu, co w przypadku leasingu zwrotnego operacyjnego jest opcjonalne, a przy leasingu zwrotnym finansowym – obligatoryjne.
Kiedy opłaca się leasing zwrotny?
Leasing zwrotny bardzo często jest sposobem na odzyskanie płynności finansowej poprzez uwolnienie zamrożonego kapitału. Pieniądze można wydać wówczas na dowolny cel, w tym na spłatę zobowiązań. Najczęściej jednak jest to element większego planu inwestycyjnego, dzięki któremu przedsiębiorstwo może się rozwinąć. Składa się na to m.in. zatrudnienie kolejnych pracowników czy przeprowadzenie nowych inwestycji bez konieczności sięgania po drogi kredyt bankowy. Do każdego przypadku trzeba oczywiście podejść w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę potrzeby i możliwości. W tym miejscu warto zachęcić do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na stronie: https://pragmago.pl/porada/leasing-zwrotny-na-czym-polega-i-dla-kogo-jest-przeznaczony/.