Książka w 2021 roku

Czy w dzisiejszych czasach opłaca się pisać książki? Odpowiedź na to pytanie jest dokładnie taka, jak i na wiele innych. Wątpliwości nie biorą się jednak znikąd. Po pierwsze, na rynku znajdujemy tak duży ogrom książek, że niełatwo przebić się przez konkurencję. Wydaje się wręcz, że nie ma tematu, który nie zostałby do tej pory opisany. Po drugie, czytelników nie brakuje, ale statystyczny Polak nie może się pochwalić zbyt imponującą liczbą przeczytanych książek.

Wiele zależy od tego, czego oczekuje przyszły autor. Jeśli liczy się dla niego nie tylko pieniądz, sława i prestiż, pisanie książki będzie dobrym pomysłem.

Pisanie, to nie tylko klepanie w klawiaturę

Teoretycznie pisanie książki jest bardzo proste. Pojawia się pomysł, jest wena twórcza, więc wystarczy zasiąść do komputera i tworzyć, tworzyć, tworzyć. W praktyce zaś, od napisania wszystko się zaczyna, i patrząc na to od strony technicznej, pisanie faktycznie jest najprostszym etapem.

Trudności zaczynają się nieco później. Marketing, promocja, reklama. To nie ominie żadnego autora, który liczy na to, że jego książkę przeczyta więcej osób niż liczna rodzina i znajomi. Gdy autor chce, by pisanie do szuflady zostało zastąpione tytułem widniejącym w księgarni, musi nastawić się na regularną pracę.

Dlaczego warto?

Jak już wspomnieliśmy, prestiż to jeden z atutów. Poza tym wiele osób, również już w dzieciństwie czy wieku nastoletnim, marzyło o napisaniu książki. Etap tworzenia przynosi dużo radości, a wydana książka, nawet w niewielkim nakładzie, po prostu satysfakcjonuje.

Dobrze przemyślany temat książki, jej gatunek, następnie strategia promocji i docierania do odbiorców, mogą przynieść korzyści, głównie finansowe. Na najlepsze rezultaty mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na stworzenie poradnika. Dlaczego akurat ten gatunek ma wzięcie, jak sobie poradzić z jego stworzeniem, analizuje i podpowiada https://adriankolodziej.pl/blog/.

Gdy książka trafia do czytelników, może to oznaczać początek przygody. Poznawania nowych ludzi, szukania innej ścieżki zawodowej, rozwijania pasji i wreszcie uczynienia z niej sposobu na zarabianie. To trudne, czasochłonne i nie każdemu się udaje, ale próbować zawsze warto.

O czym nie można zapominać

Przyszli autorzy muszą pamiętać, że pisanie to wieloetapowy proces tworzenia. Trzeba stworzyć plan działania i nastawić się na regularność oraz samodyscyplinę. Nie obejdzie się bez fachowej pomocy – korektora i redaktora. Pisanie, poprawianie i redagowanie samodzielnie, nie jest dobrym rozwiązaniem. Autor powinien bowiem skupić się na treści i wersji pierwotnej, która będzie bazą dla finalnej realizacji.

Należy pamiętać także o teoretycznie błahych, a jednak niezwykle istotnych kwestiach technicznych. Robieniu kopii zapasowych i notowaniu na bieżąco, w szczególności, gdy w treści znajdują się nazwiska, cytaty, daty, itp. Pomyłki tutaj są niedozwolone, bo mogą zrujnować zaufanie czytelnika do autora.

Mimo tworzenia (najczęściej) online, korzystając z komputera, ewentualnie urządzenia mobilnego z możliwością pisania, warto mieć pod ręką coś do notowania. Przyszły autor szybko się przekona, że ciekawe pomysły, słowa, a nawet całe wyrażenia przychodzą do głowy w najmniej oczekiwanym momencie. Niestety, równie szybko się je zapomina, dlatego zapisywanie od razu, gdy pojawi się ciekawa myśl przydatna w książce, jest bardzo ważne.

Choć rynek książek jest bogaty, wciąż pozostawia duże pole do popisu autorom. Nie tylko tym znanym i popularnym, ale również początkującym, którzy pisarską karierę mają dopiero przed sobą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here