Kursy programowania stają się coraz popularniejsze, ponieważ wiele osób decyduje się na zmianę zawodu lub poszukiwanie nowych pasji. Nauka programowania wymaga dyscypliny, samodzielności i chęci do poszerzania swojej wiedzy.
Zapisy i rekrutacja na kurs programowania
Każdy, kto chce zostać programistą, powinien znaleźć odpowiednią dla siebie szkołę programowania oraz formę zajęć. Bardzo popularne są tzw. Bootcampy, czyli kilkutygodniowa nauka po 8 godzin dziennie. Można także zdecydować się na kurs wieczorny lub weekendowy. W niektórych szkołach ważnym elementem jest rekrutacja na kurs programowania, która składa się przede wszystkim z poznania kandydata, jego doświadczenia, osobowości i motywacji do nauki. Warto zaznaczyć, że szkoły programowania wymagają zwykle zdanej matury, znajomości języka angielskiego oraz kompetencji miękkich takich jak samodzielność, umiejętność pracy indywidualnej i zespołowej oraz zaangażowanie i odpowiednie zarządzanie swoim czasem. W przypadku formy dziennej zajęcia odbywają się zwykle od 9 do 17, więc jest to dobra opcja dla osób pozostających czasowo bez pracy.
Zajęcia i praktyka w czasie nauki programowania
Nauka w szkołach programowania trwa od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. Wszystko zależy od kursu oraz liczby godzin poświęconych na zajęcia w danym tygodniu. Podczas kursu, uczestnicy uczą się praktycznie, czyli najpierw uczą się języka (lub języków) programowania, a następnie tworzą swoje strony internetowe lub aplikacje. Zwykle rozpoczyna się od prostych ćwiczeń, a następnie przechodzi do trudniejszych zadań. Dodatkowo uczestnicy kursu dostają zadania domowe i szkolą się w swoich czterech ścianach. W trakcie całego procesu nauki kursanci mają zapewnione wsparcie mentorów i mogą kontaktować się z nimi w razie potrzeby. W niektórych szkołach kursanci otrzymują dodatkowe testy z angielskiego i z myślenia analitycznego, a na koniec odbywają się egzaminy praktyczne. Kursy kończą się certyfikatami, które pozwalają na rozpoczęcie poszukiwań pracy. Warto zaznaczyć, że w trakcie zajęć kursanci uczą się nie tylko konkretnego języka programowania, ale także sposobów pracy programisty, a także zdolności do współpracy w zespole i szkolą swoje umiejętności miękkie (na przykład komunikację, sposób zarządzania czasem). Cały kurs wymaga sporo zaangażowania oraz czasu, dlatego warto przygotować się na ciężką i systematyczną pracę. Niektóre szkoły pomagają swoim absolwentom w znalezieniu pracy, co znacząco ułatwia późniejszą karierę zawodową.