Komory szokowe

Komory szokowe to sprzęt laboratoryjny, który wykorzystuje się do przeprowadzania różnego rodzaju testów. Chodzi tu przede wszystkim o wykonywanie badań nad jakością.

Komora szokowa – co to takiego?

Komora szokowa zaawansowane technologicznie urządzenie ma swoje zastosowanie w testowaniu próbek pod kątem wytrzymałości na gwałtowne zmiany temperatury. Takie badania są niezwykle ważne w różnych gałęziach przemysłu, np. sprzętu wojskowego. Test konkretnego surowca pozwala określić jego parametry techniczne i stopień przydatności do różnych potrzeb. 

Zasada działania komory szokowej jest prosta. Urządzenie składa się z dwóch odrębnych komór (chłodzenia i grzania) oraz kosza, w którym umieszcza się badany surowiec. Po uruchomieniu sprzętu kosz zmienia swoje położenie, przesuwając się bardzo szybko pomiędzy komorami. Próbka zostaje poddana gwałtownym zmianom temperatury – zimnej i ciepłej, czego skutkiem jest szok termiczny. 

Na co zwracać uwagę podczas wyboru komory?

Przede wszystkim należy określić, jakiego rodzaju przedmioty będą w niej testowane. Jeśli te o dużych gabarytach, to wtedy mała komora szokowa nie spełni swojego zadania. Oprócz wyboru rodzaju maszyny należy zwrócić uwagę na zakres dostępnych temperatur, które można ustawić. Im większa skala, tym lepiej, bo można testować różnego rodzaju produkty do różnych potrzeb. Ważne są także parametry techniczne, np. szybkość schładzania i nagrzewania urządzenia. Im lepsze osiągi w tym zakresie osiągną komory szokowe, tym lepsze testy można wykonać na próbce materiału. 

Funkcje dodatkowe – to się może przydać!

Dobrej jakości komora szokowa renomowanej marki może występować w okrojonej wersji lub rozbudowanej. Wszelkie dodatki elektroniczne mogą ułatwić pomiar i przyspieszyć pracę. Jednym z takich elementów jest czytelny wyświetlacz LCD, który można połączyć z komputerem. Kolejne ciekawe rozwiązanie to okno wizyjne, które umożliwia monitorowanie przebiegu testów oraz bezprzewodowe połączenie komory z innym urządzeniem. Dzięki takiej funkcjonalności wyniki testowania i ich opracowywanie będzie o wiele łatwiejsze. 

Wybór odpowiedniego miejsca zakupu produktu to klucz do sukcesu. Zaawansowana technologicznie komora szokowa z dobrymi podzespołami pomaga lepiej zorganizować testy i przygotować odpowiednie zaplecze techniczne do dalszej pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here