Tusze do drukarek - co musicie o nich wiedzieć?

Jak pokazuje praktyka ostatnich kilku lat tusze do drukarek atramentowych, a zarazem one same, mają się świetnie. Nie sprawdziły się prognozy o rzekomym wyparciu tradycyjnych „plujek” przez drukarki laserowe i tonery do nich. Choć nie zawsze są bardziej wydajne i jakościowe, to jednak wciąż nie znikają z naszych domów, czy biur. Na czym zatem polega fenomen ich popularności?

Tusz do drukarek, czyli?

Czym w ogóle jest sam tusz? To nic innego, jak środek barwiący, wyrabiany najczęściej z sadzy, a więc standardowo czarny. Najczęściej spotykany jest w postaci gałek, cieczy lub pałeczek i dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: 1) tusz pigmentowy, składający się z małych cząsteczek zwanych pigmentami, odpornych na takie czynniki zewnętrzne jak promienie UV, tarcie i woda, 2) tusz rozpuszczalnikowy, który jak wskazuje nazwa, ma postać ciekłą, a nie stałą i jest w stanie tworzyć maleńkie krople, dzięki którym wyraźnie wzrasta jakość samego druku. Jego wadą jest brak odporności na czynniki zewnętrzne. Jako że oba rodzaje tuszy do drukarek mają swoje wady i zalety, dla wzmocnienia efektu w drukarkach używane są ich mieszanki, choć najczęściej spotkamy tusze w postaci ciekłej. Na rynku dostępne są również w formie żelu oraz tak zwane solid link. Ich główny składnik stanowi w tym wypadku specjalny rodzaj żywicy.

Kolorowe tusze

Jeśli natomiast chodzi o kolorowe tusze do drukarek to mamy do wyboru kilka ich rodzajów. Są to przede wszystkim odcienie trzech podstawowych kolorów, niezbędnych do druku w kolorze, czyli cyjan – odcień niebieskiego, żółty i magenta – odcień czerwonego, które po zmieszaniu w odpowiedni proporcjach i w formie mozaiki, tworzą pozostałe kolory. Co do metod druku w drukarce atramentowej to dzielą się one na tzw. metodę piezoelektryczną, przy której atrament wyrzucany jest z głowicy drukującej za pomocą wyładowań elektrycznych oraz tzw. metodę termiczną, która polega na wyrzuceniu kropli z dyszy za pomocą podgrzania tuszu.

Wydajność

Tyle o samej technice. Jak przekłada się to na jakość druku? Tusze do drukarek minimalnie przegrywają z tonerami w kwestii jakości druku, jednak przy dzisiejszym poziomie technologicznym różnica ta jest praktycznie niedostrzegalna. Jeśli natomiast chodzi o wydajność to przyjęło się uważać, że drukarka atramentowa jest bardziej ekonomiczna, szczególnie jeśli mówimy o druku domowym i na niewielka skalę. I choć ciężko przewidzieć jak będzie to wyglądało za kilka lat, kiedy być może pojawią się nowe technologie związane z drukiem oraz tonerami i tuszami do drukarek, które wywrócą tą branżę do góry nogami, to póki co tusze, jak i również ich młodsi bracia, czyli tonery, mają stabilną i ugruntowaną pozycję na rynku materiałów eksploatacyjnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here