ETF

Czy wiesz, że inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych to coś więcej niż akcje spółek? To również jednostki funduszy ETF. Zaciekawiony? Dowiedz się więcej!

ETF – co to takiego?

ETF (Exchange Traded Fund) to giełdowy fundusz inwestycyjny działający w niemalże identyczny sposób, co fundusze inwestycyjne. To więc narzędzie inwestycyjne, które emituje swoje akcje – jednostki notowane na giełdzie papierów wartościowych. Inwestor, zakupując takę jednostkę, zyskuje dostęp do aktywów funduszu. Zgromadzone przez fundusz ETF środki można następnie inwestować. Głównym celem ETF-ów jest inwestowanie w papiery wartościowe, z jakich składa się dany indeks giełdowy i to w identycznych proporcjach. Mają tak prezmyślaną konstrukcję, aby drobni inwestorzy mogli podejmować działania, o jakich ciężko było nawet pomyśleć w normalnych warunkach. Zresztą, wiązałoby się to z o wiele większym ryzykiem. 

ETF – jak zacząć? W co inwestować?

Na pewno warto zainteresować się funduszami ETF. Jeśli planujemy to zrobić, powinniśmy wiedzieć, od czego zacząć. Na początek powinieneś otworzyć rachunek u wybranego brokera. Dzięki temu będziesz mógł rozpocząć inwestowanie w wybrane fundusze ETF. Wśród nich jest kilka najbardziej znanych. 

Jednym z nich jest SP500 ETF – fundusz inwestujący w koszyk 500 największych amerykańskich spółek odwzorowujących indeks S&P500. 

Innym funduszem ETF jest indeks DAC i S&P500, skupiający największe spółki z rynku niemieckiego i amerykańskiego. 

Dość popularnym jest też powołany w 2014 roku fundusz EMIM In ETF (iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS), dostępny na giełdzie amsterdamskiej. 

Nie zapominajmy też o pierwszym funduszu ETF na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – Lyxor ETF WIG20. Oparty jest na indeksie dwudziestu największych spółek warszawskiego parkietu. 

Inwestowanie w fundusze ETF – czy to ryzykowne?

Zanim zaczniesz inwestować, powinieneś zdawać sobie sprawę, z jakim ryzykiem jest to związane. W przypadku ETF-ów zysk lub strata uzależnione są od notowań danego indeksu, na jaki eksponowany jest ETF. Bardzo poważne jest ryzyko rynkowe, co wynika z tego, że jak wspomnieliśmy – ETF bazuje na wybranym indeksie giełdowym, a to jednocześnie związane jest ze sporymi wahaniami cenowymi. Jak więc na giełdzie ceny indeksów bazowych zmienią się na niekorzyść, szybko to boleśnie odczujemy. Równie poważne jest ryzyko walutowe, lecz jeśli chodzi o ETF-y to odnosi się ono jedynie do funduszy opartych na zagranicznych indeksach, na przykład S&P 500. To, jakie będą wahania kursu dolara lub innych walut decyduje o tym, czy inwestycja jest opłacalna. Pamiętajmy też o ryzyku emitenta, co może się zdarzyć, gdy fundusz ETF zostanie usunięty z giełdy papierów wartościowych. 

Przedstawiliśmy podstawowe informacje na temat funduszy ETF. Jeśli chcemy tu inwestować, warto pogłębić swoją wiedzę. To gwarantuje, że zyski będą większe, a straty mniej bolesne. Należy uważnie obserwować rynek i korzystać z wiedzy oraz doświadczenia zaprawionych w boju inwestorach. Oni zawsze są dobrym przykładem co do tego, jak działać na rynku inwestycyjnym. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here