Płynność, spread i aktywa bazowe - słowniczek przed zakupem ETF

Inwestowanie w ETF stało się popularnym sposobem na inwestycje. Dowodem na to jest olbrzymi wzrost funduszy opartych na przeróżnych indeksach. Warto skorzystać z szansy, jakie one oferują. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup ETF, warto poznać kilka podstawowych pojęć z tym związanych. Fundusze ETF charakteryzują się prostotą, dlatego nie są to skomplikowane pojęcia, ale pomogą poznać podstawy. Słowa kluczowe charakterystyczne dla ETF-ów to płynność, spread oraz aktywa bazowe.

Płynność jest kluczowa

Płynność jest pojęciem kluczowym dla każdego rodzaju instrumentu finansowego, a ETF nie są wyjątkiem. Płynność określa jak łatwo i szybko można kupić lub sprzedać dane aktywo bez wpływu na jego cenę. Jeżeli jest niska płynność, aby sprzedać lub kupić nasze aktywa musimy zaoferować cenę mocno odbiegającą od ceny rynkowej. Taka zaniżona lub zawyżona cena wpływa na nasz zysk i może generować straty. Najczęściej fundusze ETF charakteryzują się wysoką płynnością, więc inwestorzy mogą dokonywać transakcji w dowolnym momencie z minimalnym wpływem na cenę.

Wysoka płynność oznacza, że inwestorzy mogą działać z większą pewnością oraz że uzyskają cenę zbliżoną do wartości wewnętrznej funduszu.

Spread – różnica między cenami kupna i sprzedaży

Spread to różnica między ceną kupna i sprzedaży. W przypadku ETF to różnica między ceną, po której inwestor może kupić ETF (cena kupna), a ceną po której inwestor może sprzedać ETF (cena sprzedaży). Wartość ta jest wyrażana w punktach lub procentach.

Szeroki spread może oznaczać, że inwestorzy płacą wyższą cenę za zakup ETF i otrzymują niższą cenę za jego sprzedaż, co wpływa na efektywność inwestycji. Może to znacząco pomniejszać nasz zysk lub nawet generować stratę. W przypadku funduszy o niskiej płynności lub niewielkim wolumenie handlu, spready zazwyczaj są wyższe. Przy niższej płynności, sprzedając trzeba zaproponować atrakcyjną kwotę, która najczęściej jest niższa niż rynkowa, co powiększa spread i generuje straty.

Aktywa bazowe, czyli na czym opierają się ETFy

Aktywa bazowe, znane również jako “underlying assets” lub “underlying securities” to konkretne instrumenty finansowe, na których ETF się opiera. Najprościej mówiąc, aktywa bazowe to są te, które ETF reprezentuje i odzwierciedla. Działają one jako podstawowy fundament, na którym opiera się wartość i wydajność danego funduszu ETF.

Warto zrozumieć, że każdy ETF jest projektowany wokół określonego zestawu aktywów bazowych, które mogą obejmować różne rodzaje instrumentów finansowych takie jak akcje, obligacje, surowce, waluty oraz pozostałe.

W przypadku akcji czy obligacji polega to na tym, że fundusz kupuje odpowiednie jednostki bazowe, np. ETF na S&P500 ma w swoim portfelu akcje z tego indeksu. W przypadku surowców zarządcy ETF kupują fizycznie dany surowiec, a my kupujemy tylko jednostki udziału w nim. Dzięki temu nie musimy martwić się o jego przechowywanie i zarabiamy na indeksie jego wyceny.

ETFy oparte na pozostałych instrumentach mogą śledzić indeksy oparte na różnych instrumentach, takich jak nieruchomości, indeksy funduszy hedgingowych i wiele innych.

Pojęcia te nie są niezbędne do zrozumienia funduszy ETF czy inwestowania. Pozwalają one jednak na bardziej świadomy wybór pasujący do naszej strategii inwestycyjnej. W zależności od założonych celów oraz naszej wiedzy możemy wybrać tylko takie fundusze, których aktywa bazowe są dla nas znane. Jeżeli dobrze znamy rynek nieruchomości lub surowców, wtedy lepiej wybrać ETF na te instrumenty. Jeśli już te pojęcia nie są nam obce, to kolejnymi, które powinniśmy poznać, są zwroty i pojęcia dotyczące samego procesu inwestowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here