Inwestycja w ochronę środowiska i niższe rachunki

Panele fotowoltaiczne, moduły czy też panele słoneczne, to bardzo popularne ostatnio rozwiązanie stosowane szczególnie w nowych domach, ale nie tylko. Panele PV są wybierane dla różnych motywacji. Czasem to tylko chęć oszczędności, a czasem chęć zrobienia czegoś dobrego dla środowiska naturalnego.

Ile mogę zaoszczędzić?

Często osoba, która planuje instalację paneli słonecznych, chce wiedzieć z dokładnością co do złotówki ile jest w stanie zaoszczędzić w ciągu roku na rachunkach za prąd.

Tymczasem przeprowadzenie takich kalkulacji wcale nie jest takie proste, chociaż oczywiście z pewną dozą prawdopodobieństwa można takie obliczenia przeprowadzić. Warto aby zaangażował się w to ekspert, aby obliczenia były jak najbardziej poprawne i odpowiadające rzeczywistości.

Kosztowna inwestycja

Panele PV to dość kosztowna inwestycja, ale na całe szczęście można skorzystać z rządowego dofinansowania. Szczegóły i zakres tego dofinansowania a raczej dotacji znajdują się oczywiście na stronie rządowej. Koszty standardowej instalacji fotowoltaicznej to zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy złotych co wydaje się kwotą bardzo dużą szczególnie dla właścicieli starych domów, którzy nie są zorientowani w tym ile kosztują obecne nowe technologie i korzystanie z takich właśnie rozwiązań.

Inwestycja jest oczywiście wymagająca, ale warto pomyśleć o przyszłych pozytywnych stronach. Być może uda się przy odrobinie wysiłku zbudować dom całkowicie pasywny. Być może nie będzie on wymagał żadnych nakładów w przyszłości. Rachunki za prąd będą wynosiły równe i piękne zero złotych.

Dla środowiska naturalnego

Wybór instalacji fotowoltaicznej to często rozwiązanie jakiego podejmują się osoby, którym nieobca jest tematyka ochrony środowiska naturalnego. Niektórzy kierują się tylko takimi motywacjami i trudno przecież oceniać to negatywnie. Ważny jest bowiem efekt.

Zasoby prądu czy wody są przecież ograniczone a każdy kolejny rok intensywnej eksploatacji tych zasobów przybliża do tego, że zasoby te się skończą. Ta czarna wizja nie musi wydarzyć się za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, ale naukowcy już teraz biją na alarm. Może warto zatem dołożyć swoją cegiełkę i podjąć odpowiednie inwestycje w ochronę środowiska, na terenie własnej działki?

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here