Ubezpieczenie OC zagranicą

Wyruszając z własnym autem za granicę musimy zadbać o ubezpieczenie, która jest odpowiednikiem polskiego OC. To ostatnie obowiązuje co prawda w wielu europejskich krajach, ale od tej reguły istnieją także wyjątki. Wówczas niezbędna może okazać się tak zwana Zielona Karta. Czym dokładnie jest? W jakich państwach obowiązuje? Jak zdobyć Zieloną Kartę?

Czym jest Zielona Karta?

Polacy z ważnym ubezpieczeniem OC mogą bez przeszkód udawać się własnymi autami do wszystkich krajów Unii Europejskiej, ale również Szwajcarii, Norwegii, Serbii, Andory, a także poruszać się własnym autem po terenie Islandii, bez konieczności kupowania lokalnego odpowiednika ubezpieczenia OC. Nasze podróże turystyczne i służbowe ogarniają jednak swoim zasięgiem większy obszar, choćby Rosję i wschodnich sąsiadów. Na szczęście, aby legalnie poruszać się własnym autem w wielu stosunkowo bliskich geograficznie krajach, wystarczy tak zwana Zielona Karta. Dokument w to międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy dowodzący, że jego posiadacz jest objęty ubezpieczeniem OC zgodnym z prawem obowiązującym na terenie państwa uczestniczącego w tym porozumieniu.

W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta?

Obecnie Zielona Karta obowiązuje w kilkunastu krajach, do których należą Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja oraz Ukraina. Jeśli więc wyruszamy własnym samochodem w podróż do któregoś z tych krajów, wystarczy zdobycie Zielonej Karty, aby miejscowe ubezpieczenie nie było konieczne. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na dość poważne koszty.

W jaki sposób zdobyć Zieloną Kartę?

Zieloną Kartę należy wyrobić u ubezpieczyciela, z którego polisy OC korzystamy. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe podchodzi do tej kwestii nieco inaczej. Dokument może być wystawiony na okres od 15 dni do 12 miesięcy, ale jego ważność nie może przekraczać daty ważności polisy OC. Niektórzy ubezpieczyciele wystawiają go swoim klientom darmowo na życzenie, jeszcze inni domyślnie przy zakupie ubezpieczenia OC lub pakietu OC i AC. Warto pamiętać, że nie wszystkie towarzystwa są w stanie zagwarantować swoim klientom Zieloną Kartę do każdego z krajów uczestniczących w porozumieniu. Wyjątkiem bywa na przykład Rosja. Dlatego, jeśli często podróżujemy za granicę, warto wziąć pod uwagę to kryterium przy wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego. Poszczególne oferty można porównać przez internet między innymi pod tym adresem: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-ac/.

Czy można udać się własnym autem za granicę bez Zielonej Karty?

W życiu każdego z nas zdarzają się chwilę roztargnienia. Nietrudno wyobrazić więc sobie sytuację, w której w natłoku obowiązków związanych z przygotowaniami do zagranicznej podróży zapominamy o Zielonej Karcie. Czy oznacza to, że jeśli nie wyrobimy jej w porę, podróż nie może się odbyć? Na szczęście nie. Z pomocą przychodzi wówczas ubezpieczenie graniczne, które można wykupić wjeżdżając na teren konkretnego państwa. Zwykle nie jest to jednak korzystna opcja, ponieważ oznacza większy wydatek, a polisa obowiązuje krócej niż Zielona Karta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here