Demokratyczny styl kierowania zespołem

Nie ma wątpliwości, że to właśnie styl demokratyczny króluje dzisiaj w polskich przedsiębiorstwach.

Po czasach, w których to pracodawca rządził, a zatrudnieni mieli jedynie wykonywać polecone obowiązki, przyszły te, w których pracownicy mają wreszcie coś do powiedzenia. Co więcej, to oni są „motorem napędowym” do rozwoju firmy, to o nich trzeba należycie dbać, motywować ich i angażować, bo przecież dzięki personelowi przedsiębiorstwo może się rozwijać i osiągać finalnie większe zyski.

Cieszy ten fakt niezmiernie, bo pracownik jest w końcu doceniany i oferuje mu się naprawdę dobre warunki pracy. Demokratyczny styl kierowania zespołem zakłada znaczny wkład personelu w mechanizmy podejmowania decyzji. To pracownicy są również odpowiedzialni za efekty swoich działań. Pracodawcy doszli do wniosku, że styl zarządzania musi być dopasowany przede wszystkim do potrzeb, kompetencji i możliwości zatrudnionej kadry. Liczą się efekty, ale żeby te były jak najlepsze, niezbędne jest zbudowanie pozytywnych relacji z pracownikami, pomiędzy nimi oraz wzbudzenie optymalnego zaangażowania, motywacji, lojalności i zadowolenia z wykonywanych obowiązków zawodowych. Aby tak jednak było, stawia się na ich rozwój i to nie tylko poprzez organizację szkoleń twardych, ale też tych otwartych, w których skład wchodzą również szkolenia integracyjne. Dzięki nim pracownicy mogą nie tylko zyskać wiedzę i nowe umiejętności, ale też lepiej się poznać, wzmocnić relację i po prostu się odprężyć. Od dawna wiadomo przecież, że wypoczęty pracownik, to dobry pracownik.

Jak przebiega zarządzanie demokratyczne?

Kierownik, który zarządza pracą zespołu w stylu demokratycznym, musi być elastyczny i brać pod uwagę potrzeby, oczekiwania oraz możliwości zatrudnionych. Przede wszystkim musi dążyć do pracy zespołowej i dobrych relacji pomiędzy członkami zespołu. Musi również liczyć się ze zdaniem podwładnych – zarządzający nie jest nieomylny, a pracownicy mający realne doświadczenie mogą nierzadko podejmować bardziej korzystne decyzje.

Co więcej, zarządzanie demokratyczne zakłada rozwój kadry, nagradzanie pracowników aniżeli ich karanie. Możliwość otrzymania bonusów jest o wiele bardziej motywujące aniżeli wizja ich utracenia. Kierownik musi także dbać o dobrą, przyjazną atmosferę i dobre warunki zatrudnienia.

Pamiętajmy jednak, że demokratyczny styl zarządzania zespołem nie sprawdzi się w każdym przypadku. Nie chodzi tu o charakter działalności biznesowej, ale przede wszystkim kompetencje kierownika. Nie każdy nadaje się, by w tym stylu umiejętnie zarządzać. W negatywnym znaczeniu zespół może nie wykonywać powierzonych obowiązków. Styl demokratyczny to nie tylko dawanie dużego luzu zatrudnionym, ale też właściwa kontrola ich pracy. W każdym działaniu niezbędny jest umiar, a miejsce pracy nie może być przecież ciekawą rozrywką i strefą zabaw. Chodzi tu przecież o generowanie jak największych zysków. Nadal jednak styl demokratyczny jest wybierany najczęściej i nic nie wskazuje na to, by coś w tej kwestii miało się zmienić.

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here