Dofinansowanie start-upu – początek czy koniec drogi po sukces? Jak zdobyć?

Młodzi przedsiębiorcy planujący założenie start-upu często napotykają na swej drodze barierę, jaką jest brak funduszy na otwarcie biznesu. Sukces ich przedsięwzięcia nierzadko uzależniony jest od zdobycia odpowiedniego dofinansowania. Gdzie start-upowcy mogą szukać wsparcia i jest ono realne?

Ze słowem start-up związanych jest sporo skojarzeń, zarówno tych prawidłowych, jak i zupełnie nieprzystających. W języku potocznym utarło się, iż start-upem nazywana jest każda nowo założona działalność, młode przedsiębiorstwo, które dopiero zaczyna funkcjonować. Nie jest to jednak prawidłowy tok myślenia – za hasłem start-up powinna automatycznie podążać innowacyjność, nowe technologie, ale także eksperymentowanie i niepewność powodzenia. Start-up planuje bowiem wprowadzić na rynek produkt lub usługę, która nie ma jeszcze na rynku swojego odpowiednika. Działanie takie często poprzedzają badania, testy i próby oraz  tworzenie prototypów.

Czego potrzebuje start-up?

Gdy pojawia się dobry pomysł na biznes, jednocześnie rodzi się wiele wątpliwości, jak choćby pytania o to, jak zacząć, zaistnieć, jak pozyskać klientów i skąd wziąć fundusze na rozwój? W zależności od tego, jak produkt czy usługa mają zostać wprowadzone na rynek, koszty mogą być naprawdę niewielkie, mogą jednak przytłaczać swym ciężarem. Start-up działa w niepewnym otoczeniu, bez pewności osiągnięcia sukcesu, zdobycia klientów, zaistnienia i przetrwania na rynku. Opiera się na eksperymencie, nowatorstwie, odkrywaniu nowości. A skoro tak prezentuje się działalność start-upu, często potrzebne są badania rynku, oczekiwań konsumenta, ale również budowa prototypów czy opatentowanie wynalazku. Wszystkie te kroki łączy konieczność zdobycia środków finansowych. Oczywiście, start-up, jak każde inne przedsiębiorstwo może finansować się sam – co też zdarza się dość często, jednak w wielu przypadkach młodzi przedsiębiorcy nie dysponują funduszami odpowiedniej wysokości. W takiej sytuacji pomocne może okazać się dofinansowanie start-upu.

Jak zdobyć środki finansowe?

Pierwszym krokiem do zdobycia środków na założenie i rozwój biznesu może być poszukiwanie wśród rodziny, przyjaciół i znajomych, co nazywa się zasadą 3F (Founders, Family, Friends). Jeśli jednak ten sposób zawiedzie, warto korzystać z innych możliwości, jak choćby konkursy dla start-upów. Są one organizowane dość często, a dzięki wygranej można zyskać nie tylko pieniądze, ale również skorzystać z mentoringu – bezcennego doradztwa profesjonalistów. Wsparcie oferują również Urzędy Pracy, które mają do zaoferowania dotacje na uruchomienie działalności. Warto także wziąć pod uwagę możliwość uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej, kredyty i pożyczki. Pomysłem na uzyskanie wsparcia jest również sprzedaż akcji firmy, czyli tzw. equitycrowdfunding. Pomocne dla start-upów są również fundusze venture capital – jednostki inwestujące środki finansowe w zamian za akcje lub udziały.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here