Jak wyjść z długów? 4 kroki do finansowej wolności!

Prawie 2,5 miliona Polaków ma kłopoty finansowe – monity, ponaglający windykator, sprawa w sądzie i komornik.

Jeśli wpadliśmy w pętlę zadłużenia, a na koncie widnieją niespłacone rachunki, kredyty i raty podpowiadamy, jak skutecznie poradzić sobie z problemami finansowymi.

Aby wyjść z długów konieczne jest pilnowanie terminów i konsekwentne regulowanie spłat aż do ostatniego grosza. Dlatego zaciąganie nowych długów na spłatę dotychczasowych zobowiązań to nie najlepszy pomysł. Znamy bardziej skuteczne sposoby na pozbycie się długów.

Rozmowa z wierzycielem

Mimo że wiele osób na słowo “wierzyciel” bądź “windykator” reaguje nerwowo, nie każdy dzwonek do drzwi i telefon musi okazać się rozmową nie do przejścia. Pamiętajmy, że pożyczka to zobowiązanie, a windykator to też człowiek, który zrozumie naszą trudną sytuację finansową. Dlatego zamiast unikania kontaktu i nie odbierania telefonów zdecydowanie lepszym pomysłem jest skontaktowanie się z wierzycielem i zadeklarowanie chęci spłaty zadłużenia po uporaniu się z kłopotami finansowymi. Dzięki temu pomału będziemy mogli likwidować swoje zadłużenia.

Planowanie budżetu

Niby prosta rzecz, ale nieplanowany budżet potrafi pokrzyżować wszelkie plany. Tymczasem rozplanowanie domowych wydatków to najlepszy sposób na skuteczne zarządzanie rodzinnymi finansami, w tym również długami. Jeśli będziemy konsekwentnie trzymać się ustalonego planu, zaoszczędzimy kwotę przeznaczoną na spłatę zobowiązań bez szkody dla innych wydatków. W tym celu możemy skorzystać z wielu aplikacji zarządzających budżetem lub z kalkulatorów dostępnych w Internecie.

Zmniejszanie wydatków

To najważniejsza rzecz do zrealizowania przez zadłużonych. Zakupy z listą, niemarnowanie jedzenia, wyszukiwanie promocji i rabatów czy korzystanie z porównywarek cen, a także zrezygnowanie z niepotrzebnych wydatków pozwoli nam w najważniejszych momentach wyrobić nawyk konsekwentnego oszczędzania.

Pilnowanie terminów płatności

W sytuacji, gdy borykamy się z problemami finansowymi, przygotowanie rozpiski z terminami płatności poszczególnych rachunków zagwarantuje zapominalskim dotrzymywanie ustalonych dat spłat. Dobrym pomysłem jest także zlecanie stałych przelewów, które automatycznie będą dostarczane na konto wierzyciela.

Powyższe wskazówki to recepta na wyjście z długów. Nie są one zbyt skomplikowane ani trudne do zrealizowania. Wystarczy jedynie odrobina mobilizacji i chęci do działania, a skutki odczujemy w niedługim czasie.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here