Wynajem pracowników – zalety i wady

Czy wiesz, że nawet 83% przedsiębiorstw nie może dostatecznie się rozwijać z powodu braku pracowników o konkretnych kwalifikacjach?

Okazuje się, że chociaż bezrobocie w Polsce maleje, to jednocześnie wzrasta też zapotrzebowanie na fachowców z doświadczeniem i umiejętnościami. To zresztą dlatego w naszym kraju coraz bardziej popularny staje się model zatrudniania nie tylko na konkretne zlecenie, ale też taki, który zakłada leasing pracowniczy. Z czym wiąże się wynajem pracowników, jakie właściciel firmy może uzyskać z tego tytułu korzyści i z jakim dyskomfortem musi się liczyć? Co oznacza taki typ zatrudnienia dla samych pracowników? Przeczytajcie uważnie już teraz.

Spadek kosztów utrzymania personelu

Leasing pracowniczy jest doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które prowadzą swoją działalność sezonowo albo realizują ściśle określone projekty. W takich przypadkach zupełnie nie opłaca się utrzymywanie pracowników na etat. Korzystny jest za to wynajem personelu w czasie, w którym rzeczywiście jest to niezbędne.

Co więcej, leasing pracowników to też świetne rozwiązanie w przypadkach, w których przedsiębiorstwa okresowo potrzebują zwiększonej liczby pracowników. Dzieje się tak najczęściej w branży budowlanej, przemysłowej, w magazynach, hurtowniach, fabrykach, rolnictwie. Okazuje się, że wynajem pracowników jest też coraz częściej spotykany w innych sektorach rynku. Wszędzie tam, gdzie firmy realizują dodatkowe projekty. Leasing pracowniczy może dotyczyć zatrudnienia managera zespołu albo pracowników z dziedziny informatyki.

Praca z oczekiwanym efektem

Kolejne korzyści, jakie niesie za sobą leasing pracowniczy to te, które wynikają z zatrudnienia pracowników o niezbędnych kwalifikacjach. Wynajem fachowców niweluje potrzeby inwestowania w szkolenia personelu i zwiększania kompetencji tych, którzy na stałe zatrudnieni są w strukturach firmy. Wynajem do określonego projektu profesjonalistów daje gwarancję realizacji zawodowych obowiązków na najlepszym poziomie i z najlepszym efektem.

Możliwość rozwoju pracownika na wynajem

Zalety wynajmu pracowników zauważają także ci, którzy z takiej formy zatrudnienia korzystają. Okazuje się, że praca przy różnych projektach i w różnych przedsiębiorstwach w krótkim czasie daje ogromne szanse na rozwój. Można wtedy badać rynek i warunki, jakie oferują poszczególne przedsiębiorstwa. Co więcej, to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pracują na etat, ale rutyna w pracy przyczynia się do spadku ich motywacji i zaangażowania. Przecież leasing pracowniczy przebiega nie tylko we współpracy z agencją pośrednictwa pracy. Doceniani fachowcy są wynajmowani z zastosowaniem umowy pomiędzy pierwotnym pracodawcą a tym, który chce skorzystać z kwalifikacji konkretnego pracownika. Taki rodzaj zatrudnienia zauważa się przede wszystkim wśród personelu na wysokich stanowiskach, o dużym doświadczeniu i najwyższych kwalifikacjach. To tych najbardziej brakuje na rynku pracy.

Brak przestojów w zatrudnieniu

Z samej współpracy z agencją pośrednictwa pracy mogą też korzystać ci, którzy aktualnie nie mają stałego zatrudnienia. Wtedy leasing pracowniczy daje szansę zarobku i w miarę stałej pracy. Agencja zajmuje się wyszukiwaniem pracy dorywczej albo czasowej i zapewnia ciągłość takich zleceń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here