Fundusze europejskie nie takie straszne, jak je malują

0
1014

W Polsce od lat panuje przekonanie, że fundusze europejskie są trudno dostępne głównie ze względu na skomplikowane formalności związane z ubieganiem się o dofinansowanie. Tymczasem jak się okazuje, środki z perspektywy na lata 2014-2020 zostały wykorzystane już niemal w 80%, choć jeszcze nie zakończył się rok 2019. Jeśli wciąż wahasz się, czy wnioskować o dotację, przekonaj się, że to wcale nic trudnego.

Dlaczego warto sięgnąć po dotacje unijne?

Dzięki obecności w Unii Europejskiej Polska może od wielu lat korzystać z funduszy, które w ramach polityki spójności mają na celu pomóc rozwijać się poszczególnym krajom i regionom. Środki pochodzą ze wspólnego budżetu, do którego dokładają się wszystkie państwa członkowskie, a ich rozdysponowanie zależy od planu, który zwykle określany jest na kilka lat i dotyczy określonych obszarów. Przykładowo w perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 skupiono się głównie na wspieraniu rozwoju gospodarczego, poprawy zatrudnienia, a także innowacyjności i konkurencyjności krajów i regionów. Na cele z tym związane przewidziano potężny budżet (1,1 biliona euro), z czego spora część przypadła Polsce. Skorzystać z niego mogą przede wszystkim samorządy oraz przedsiębiorstwa. Te ostatnie mogą liczyć na dofinansowanie różnorakich projektów inwestycyjnych i rozwojowych na poziomie nawet 60% wartości inwestycji.

Zarówno bezzwrotne dotacje, jak i nisko oprocentowane pożyczki to atrakcyjna forma pozyskania niezbędnych środków na rozwój, który przecież decyduje o konkurencyjności. Dzięki funduszom firmy mogą m.in. rozbudować swój park maszynowy, wdrożyć innowacyjne technologie, promować swoje produkty na zagranicznych targach, brać udział w szkoleniach itp. Na te cele wielu firmom brakuje własnych pieniędzy, a ich pozyskanie w konwencjonalny sposób np. w postaci kredytu jest często niezwykle trudne. Warto też pamiętać, że środki unijne pomagają ruszyć z biznesem osobom bezrobotnym, które bez takiej pomocy o własnej firmie mogłyby jedynie pomarzyć.

Co powstrzymuje firmy przed składaniem wniosków?

Pomimo że fundusze europejskie dają ogromne możliwości rozwijania biznesu, wiele firm, szczególnie małych i średnich, nie decyduje się z nich skorzystać. Nie zachęca ich do tego nawet fakt, że wielu ich konkurentów z takiego wsparcia skorzystało i w wielu przypadkach było przyczyną sukcesu biznesowego. Za najważniejsze przyczyny niechęci polskich przedsiębiorców do dotacji unijnych uważa się:

– brak dostatecznej wiedzy na temat możliwości uzyskania dofinansowania,

– zbyt duża liczba konkursów powodująca problem ze znalezieniem adekwatnego do potrzeb firmy,

– skomplikowane procedury związane z wnioskowaniem o dotacje unijne,

– trudności z prawidłowym wypełnieniem wniosku i skompletowaniem niezbędnej dokumentacji,

– obawy o rozliczanie projektu, które wydaje się zbyt skomplikowane i czasochłonne,

– niepewność dotycząca powodzenia inwestycji i ewentualnej konieczności zwrotu dofinansowania.

Mówiąc krótko, przedsiębiorcy dostrzegają masę problemów w zasadzie na każdym etapie korzystania z funduszy i często wolą z nich po prostu zrezygnować, niż podjąć wyzwanie.

Uzyskanie dotacji nie musi być trudne – gdzie szukać pomocy?

Wymienione w poprzednim akapicie obawy przedsiębiorców związane z ubieganiem się o fundusze europejskie niestety w dużej mierze są uzasadnione. Poprawne złożenie wniosku, w tym skompletowanie dokumentacji i przygotowanie samego planu inwestycji, wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, których zwykle nie ma przeciętny przedsiębiorca.

Realną i kompleksową pomoc w pozyskiwaniu dotacji oferują wyłącznie wyspecjalizowane firmy doradcze, takie jak choćby Subito Advising (https://subitoadvising.pl). Nie tylko oferują usługi związane z przygotowaniem wniosku od A do Z, ale także z późniejszym zarządzaniem projektem i jego prawidłowym rozliczeniem. Zaletą korzystania z usług profesjonalnych doradców jest przede wszystkim oszczędność czasu, ale także pewność, że wszelkie procedury zostaną prawidłowo zrealizowane. Nie trzeba się martwić o głupie błędy zrobione w formularzach, nieprawidłowe obliczenia, czy złe uzasadnienie inwestycji. Najlepsze firmy doradcze zwykle mogą pochwalić się wysoką przyznawalnością dotacji – wynika to po prostu z ich wiedzy i doświadczenia, z których aż się prosi skorzystać.

Ze strony urzędników można liczyć jedynie na częściową pomoc w tzw. Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE), które znajdują się w największych miastach we wszystkich województwach. Pomoc w PIFE jest darmowa, ale polega wyłącznie na objaśnieniu procedur związanych z wnioskowaniem o dotacje, a także wskazaniu możliwości skorzystania z nich. Urzędnik wniosku za przedsiębiorcę nie napisze, jednak udzieli wielu cennych informacji, dlatego warto się do niego udać.

Fundusze europejskie nie są takie straszne, jak się to wydaje wielu przedsiębiorcom. Tak naprawdę większość z firm ma szanse z nich skorzystać, o ile wykażą odpowiednią determinację i dobrze się do tego przygotują. Warto pamiętać, że w pozyskiwaniu środków pomagają urzędnicy i profesjonalni doradcy – skorzystanie z ich usług to najprostsza droga do uzyskania wymarzonego finansowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here